Menu

Gavura Çiçeği İçin Muhteşem Fikirler

Gavura Çiçeği İçin Muhteşem Fikirler

Halk arasında Pembe Kelebekler olarak ta bilinen Gavura çiçeği oldukça uzun yaşamaları ile bilinirler. Çeşitlerine göre renkleri farklılık göstermekte olup en az 40 cm en fazla 1,5 metre boylarında oldukları bilinmektedir. Akdeniz’in ılıman iklimine en yatkın olan çiçek türüdür. Alkali oranı yüksek toprakları daha çok severler. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte rengarenk açan Gavura, yaz ayları boyunca çiçeklerini göstermeye devam eder. Kış aylarının soğuk atmosferinin ortaya çıkması ile yapraklarını döker. Orta boylu çalı şeklinde büyüyen Gavura çiçeği bölgelere göre Pembe ve Beyaz Gavura, Yeşil ve Alaca Yapraklı Gavura, Gaura Çiçeği, Pembe ve Beyaz Kelebekler adlarıyla karşınıza çıkabilmektedir. Güneşe olan dayanıklılığı ve az su ihtiyacı ile birçok alanda farklı şekilde yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Gavura Çiçeğinin Dikimi, Bakımı ve Çoğaltılması Bu çiçeğimiz oldukça hassas bir tohuma sahip olduğu için Mart, Nisan, Mayıs aylarında don olaylarının bitiminde veya yaz aylarının sonlarına doğru havalar ılır ılımaz ekilmeli ve üzerleri çok hafif bir şekilde toprakla örtülmelidir. Son olarak toprağın kuruluğunu alacak kadar can suyu verilerek dikim işlemi tamamlanır. Toprak olarak çok seçici olmasalar da ağır, killi ve geçirimsiz toprak türlerini sevmezler. İlk yılında toprağı kurutmayacak kadar azar azar sulanması gerekmektedir. Daha sonraları çok fazla suya ihtiyaç duymadıkları için belli aralıklarla su vermeniz yeterli olacaktır. Burada önemli olan çiçeğimizin kökünü tamamen kurutmamaktır, mümkün olduğunca toprak nemli kalmalıdır.

gavura-cicegi-icin-muhtesem-fikirlerGavura çiçeği için muhteşem fikirler vermeye devam edelim.Havaların ısınması ile bir görsel şölen oluşturacak olan Gavura çiçeğinin yapraklarında solgunluk, keyifsizlik gözlemliyorsanız, çiçek bulunmayan bu solgun dalları budamalısınız ki yeni filizlerini verebilsin. Bunun yanı sıra kış aylarının sonlarına doğru tüm dalları 10-15 cm olacak biçimde keserek budama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çok fazla budanması halinde çiçeğimiz küsecek ve filizlenmeyecektir. Çoğaltması oldukça basit olan bu çiçeğimiz için yapılması gereken, Mayıs ayı sonlarında gelişimini tamamlamış fakat genç olan dallarından çelik alarak kolayca üretmektir. Alınan çeliği toprağa hafifçe dikip gün boyu güneş alacak şekilde bırakmanız yeterli olacaktır. Az miktarda verilecek olan can suyuda daha sağlıklı kök salması adına yardımcı olacaktır. Bahçenizde Pembe ve Beyaz Kelebek Karnavalı Gavura çiçeği uzun ömürlü olması ve mükemmel görselliği ile bahçelerinizde kesinlikle yer alması gereken bir çiçektir.

Özellikle peyzajcıların tercihi olan çiçeğimiz kaya ve su havuzu kenar süslemeleri için oldukça idealdir. Yapacak olduğunuz kaya süslemeleriniz de, kayalar arasından filizlenerek adeta renk cümbüşü ile sizlere görsel bir şölen hazırlayacaktır. Bol güneşli ortamı sevmesi ile bilinen çiçeğimizi bahçemize dikerken dikkat etmemiz gereken bir hususta dikim aralıklarının en az 60 cm olması gerektiğidir. Oldukça saçaklı bir köke sahip olan Gavura çiçeği büyük çalılıklar halinde gelişerek geniş bir alana yayılacaktır. Bu çiçeğimizin dikiminin yapılacağı bölgede daha bodur çiçekleri dikmenizi tavsiye etmemekteyiz. Aynı şekilde Gavura çiçeğinin dikileceği yer, geniş bir alana yayılan ağaç altı bir yer olmamalıdır. Çiçeğimiz ihtiyacı olan güneşi elde edebilmelidir. Kısacası dikim için açık alanları tercih etmeniz doğru olacaktır. Daha çok süs havuzlarının kenarlarında görmeye alışık olduğumuz bu çiçek türü fazla su sevmediği için havuz kenarı dikimi yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Havuz kenarı süslemesi için kullanılacak olunduğunda, tohumdan dikim yapılacaksa, ilk filizini verene kadar sadece can suyunu vermemiz yeterli olacaktır. Eğer çelik alma yöntem ile yapılacaksa standart çelik alma yolunda anlattığımız gibi toprağımızın çok kuru kalmamasına dikkat etmemiz kafidir. Zira çiçeğimiz gerekli su ihtiyacını havuzdan gelecek kaynaktan karşılayacaktır.

Balkonlarınız da Gavura Şenliği Yaratın Soğuk havalara dayanıklı olan çiçeğimiz bol güneş istemiyle balkonlarınızda yetiştirmeniz için ideal bir çiçektir. Özellikle saçaklı, sarkan dallarıyla balkonunuzdan aşağıya uzanarak çok hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. Gavura çiçeğini balkonunda yetiştirmek isteyenler için en önemli uyarımız kullanılacak olan saksının büyük ve kalın kaplı olmasıdır. Güneşin yaratacağı aşırı ısı sebebi ile çiçeğin kökünün sıcaklıktan etkilenmemesi çok önemlidir. Bu yüzden mümkün olduğunca kalın malzemeli saksılar tercih edilmelidir. Aşırı su ihtiyacı olmayan çiçeğimizin saksısının altının delik olduğundan emin olunmalıdır. İhtiyacı dışında alacağı suyu saksıdan süzemezse, kökte çürüme oluşumu başlayacak, buda çiçeğimizi solduracaktır. Bu çiçeğimiz bahçe yetiştiriciliğine nazaran balkon, çatı, teras vb. gibi açık alanlarda daha iyi bakılabilinmektedir. Herhangi bir yerden temin edebileceğiniz tercihinize kalmış olan askılı bir saksı yardımı ile oluşturulabilinecek bahar çiçekleriyle gerçekleştirilen kombinasyonlar arasında kullanarak çok hoş görüntüler elde edebilirsiniz. Saçaklı yapısı ile adeta bir gelin görünümde süzülerek size görsel bir ziyafet yaratacaktır. Birçok alternatif dikim şekli olan Gavura çiçeğini TV ünitenizin raflarında, duvara monte saksılardan salınacak biçimde kullanarak, mutfak masanızı renklendirmek üzere, bahçenizin yürüyüş yolu kenarlarını renklendirmek için, sarmaşık kıvamında terasınızın parmaklıklarını kaplatarak güneş alacak şekilde dikebilirsiniz. Ülkemizde çok tercih edilen bu çiçeğimiz anlayacağınız üzere bakımı çok kolaydır. Yalnızca dikkat edilmesi gereken hususlara özen gösterilerek güzel sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Üretimini yapmak isteyenler içinse tavsiyemiz ılıman iklimin hakim olduğu, çok kurak olmayan topraklarda, bol güneşli ve geniş alanları tercih etmeleri gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Defne Çiçeği Yetiştirme İpuçları başlıklı makalemizde defne çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir