Menu

Gardenya Çiçeği ve Bakımı

Gardenya Çiçeği ve Bakımı

Bitki sarı ve beyaz renkte çiçek açmaktadır. Güzel, hoş kokusu ile bilinmekte ve kolay yetiştirilmesi sayesinde bir çok alanda kolayca yetiştirilebilir.
gardenya çiçeğiBakımı Ve Sulaması: Bitki doğrudan gelen güneş ışıklarına ihtiyaç duymaz. Bulunduğu ortamdaki bir ampulden gelen ışık ve ya perde aralarında süzülen, hafif güneş ışıkları bile yetiştirilmesi için yeterlidir. Hava sıcaklığı değişikliklerine maruz bırakılmamalı, özellikle mevsim değişikliklerinde iyi bir şekilde korunmalıdır. Çünkü bu dönemlerde bitki, olduğundan daha hassas olur ve bu olaylar bitkinin çiçek, yaprak ve köklerinin zarar görmesine sebep olur. Özellikle kış aylarında sıcak ortamlarda tutulmalı ve sıcaklık kesinlikle 15 derecenin altına düşürülmemelidir.
Sulamada Önemli Noktalar: Kış aylarında havanın da etkisi ile toprağı sürekli nemli kalacağından fazla suya gereksinim duymaz. Bunun aksine yaz aylarında ise bol suya ihtiyaç duyar, bunun için haftada iki kez sulama yapılması yeterli olacaktır. Sulama bitkinin tüm toprağına gelecek şekilde ve her zaman aynı miktarda yapılmalıdır. Sulama işleminde yaz aylarında musluk suyu kullanılmasında bir sakınca olmazken, kış aylarında direk musluktan alınan suyun verilmesi bitkiye zarar verebilir Bunun yerine en az iki gün dinlendirilmiş ve oda sıcaklığında olan su tercih edilmelidir.
Toprak: Bitki toprak ayrımı yapmaz, ancak bahçe toprağı yerine çiçek toprağı kullanılması önerilir. Bunun sebebi gübreleme yapılmadan yetiştirilmesi gereken bir çiçek olmasıdır. Ancak toprak yetersiz kalırsa su ile birlikte yılda bir kez vitamin takviyesi yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Parlak Mustafa Çiçeği ve Bakımı başlıklı makalemizde Parlak Mustafa Çiçeği ve Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir