Menu

Gardenya Bitkisi

Gardenya Bitkisi

Gardenya bitkisi adını İskoç bir botanikçi olan Alexander Garden’dan alır. Gardenya gösterişli bir bitkidir. Altmıştan fazla çeşidi vardır ve ağaç türündendir. Sarı ve beyaz renklere sahiptir. Uzaktan bakıldığında gülü andırabilir ama bitkinin gövdesi bakımından kolayca ayırt edilebilir. Kokusu itibari ile oldukça güzeldir. Gardenya yetişme bölgelerine göre çeşitli türler alır. Bunların başında adi gardenya adı verilen Çin taraflarında yetişen türü alır. Hindistan ve Malay yarımadasında yetişen orman gardenyaları da yetiştirildiği bölge de oldukça popülerdir.

gardenya-bitkisi

Gardenya Bitkisinin Bakımı

Fazla soğuktan ve sıcaktan hoşlanmayan gardenya çiçeğini çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve çiçeklerine fayda sağlamaz. Özellikle kış aylarında gardenyanın bulunduğu ortam 14-15 derecenin altına düşmemelidir. Hava akımlarından çok kolay etkilenir. Bu yüzden hava akımlarından korunmalıdır. Doğrudan güneş ışığı istemez. Dolaylı olarak gölgede bile kalsa ışıklardan yararlanabilir.

Gardenya Bitkisinin Bakımında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar

Gardenya bitkisinin bakımı çokta zor değildir. Gardenya bitkisinin bakımında dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan ilki bitkiyi yaz aylarında su ihtiyacını gidermek için hafta da en az iki kez sulanmalıdır. Ayrıca su bitkinin her bölümüne ulaşmalıdır. Bitkiyi suladıktan sonra tabağının içinde su kalmamasına dikkat edilmelidir. Kalan su bitkiyi çürütebilir. Bitkiyi sularken bitkiye dökeceğimiz su her zaman aynı ölçekte olmalıdır. Gardenyada çok büyük bir değişiklik görülmediği sürece sulanmada kullanılan kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir. Gardenyalar sıcağı ve soğuğu tam olarak sevmediği için bu bitkiyi oda sıcaklığına göre dengelemek gerekmektedir. Çiçeğin saksısını sık sık değiştirmek özellikle de içerisine daha çok toprak alabilen büyük saksılar gardenyanın gelişimine engel olacaktır. Gardenya bitkisine verilen su soğuk değil oda sıcaklığında olmalıdır. Gardenya bitkisini çoğaltmak istiyorsak bitkiyi köklerinden ayırma yöntemi kullanabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Orkide Bitkisinin Bakımı başlıklı makalemizde okide bakımında tüyolar, Orkide ve orkide bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir