Menu

Fundanın Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Funda bitkisini en çok çay formunda tüketmeniz tavsiye edilir. Kurutulmuş veya taze olarak funda çayı hazırlayabilirsiniz. Funda bitkisi cilde esnekliği veren “elastin” üretimini hızlandırdığı için kozmetik sektöründe bir çok kremin içerisinde etken madde olarak kullanılmaktadır. Funda bitkisinin özünden elde edilen su iltihap önleyici özelliğe sahip olup oldukça yararlıdır. Halk arasında yüzyıllardır başta idrar yolu enfeksiyonları problemi olmak üzere böbrek taşı ve safra taşı düşürmek için kullanılmaktadır.

Son dönemlerde başta Almanya ve bunu takip eden Avrupa ülkeleri olmak üzere romatizma sebebiyle meydana gelen ağrıların tedavisinde etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bunun başlıca temel sebebi vücutta biriken ürik asidin çok daha kolay dışarı atılmasını sağlamasıdır. Romatizma ağrısı çeken bir kişi için tavsiye edilen kullanım şekli funda suyunun ağrıyan bölgeye direkt olarak kompres yapılması veya funda çayı içilmesi şeklindedir.

Başlangıç ve orta derece uyku düzeni problemi yaşayanlar için de oldukça tavsiye edilmektedir. Orta derece uyku düzeni bozukluklarına kadar tedavi amaçlı olarak kullanılır. Uykusuzluk problemi çekenlerin funda çayı içmesi önerilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Çok iyi bir idrar söktürücü olduğundan ve uyku sorunununu orta dereceye kadar çözdüğünden dolayı kafalar karışır. Yatmadan hemen önce içilmesi tavsiye edilmez çünkü çişe sebep olacaktır.

Funda Çayının Yan Etkileri, Funda Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Funda bitkisi çayı genel olarak güvenilir ve sağlıklı olarak kabul edilir ve alerjik herhangi bir reaksiyona sebep olmaz fakat diğer bitkilerde olduğu gibi funda çayını veya funda suyunu tavsiye edilen miktarlarda tüketmeli, kesinlikle ve kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Düzenli olarak ilaç kullanan biriyseniz (kan inceltici, tansiyon hapları, depresyon ilaçları, stres) funda çayı tüketmeye başlamadan doktoruna başvurup tavsiye almanızı tavsiye ediyoruz.

Funda çayını sürekli olarak tüketmeniz önerilmez. Kas lifleri üzerinde etkili bir madde olan ve tanen yönünden oldukça zengin kabul edilen funda çayını uzun sürelerde tüetmemelisiniz. Mesela 1 hafta içtikten sonra 1 hafta vücudunuzu dinlendirin. Funda çayı içmeye biraz ara verin. Sürekli ama sürekli olarak tanen almak karaciğer problemlerine sebep olacaktır.

Yine her bitki çayında olduğu gibi funda bitkisi çayında da hamilelerin ve emziren bayanların tüketmeden önce doktorlarına danışmalarını tavsiye ediyoruz. Bu konu üzerinde net bir bilimsel çalışma yer almadığından dolayı tüketilmesinin zararlı olup olmayacağı belli değildir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir