Menu

Funda Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Funda Çayının Faydaları

Genel olarak yaz aylarında görülen pembe ve mor renkte çiçeklere sahip olan funda bitkisi, Asya ve Avrupa topraklarında bolca görülür. Yaz aylarından Temmuz ve Ağustos, sonbahar aylarından ise Eylül ve Ekim’de toplanan funda bitkisinin yaprakları kurutularak saklanır. Şık görünümü ve güzel kokusunun yanında, insanların cildini güzelleştiren pek çok özelliği de taşımaktadır.

Funda Çayı Neye İyi Gelir?

Cilt için doğal bir güzellik ürünü olan bu bitkinin çayı yapılarak içilebilmektedir. Funda çayı, bundan başka romatizmaya, gut hastalığına ve soğuk algınlığına da iyi gelmektedir. Böbreklerin temizlenmesine de yardımcı olan funda çayı, kolay bir şekilde hazırlanıp servis edilebilir.

Funda Çayı Nasıl Demlenir?

Funda bitkisinin hem yaprakları hem de çiçekleri çay için kullanılabilmektedir. Yaprakların kurutularak kullanılması daha faydalı sonuçlar vermektedir. Nem olmayan, güneş ışığı almayan ortamda saklanması gereken yapraklar, bu sayede uzun süre kullanıma müsait olacaktır. Yarım litre suyu kaynatın ve daha sonra ateşten alın. İçine 6 çay kaşığı kadar kuru funda yaprağı ekleyin. 10 dakika kadar demlendikten sonra tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir