Menu

Frezya Çiçeğinin Bakımı

Frezya Çiçeğinin Bakımı

frezya-cicegi

Genel olarak ülkemizde Arpa çiçeği olarak da bilinmektedir. Katmerli ve katmersiz türleri ile hoş kokulu bir çiçek olduğunu söyleye biliriz. Frezya sonbaharda canlanmaktadır. Yaz aylarında dinlenme dönemine giriyor. İnce kılıç yaprakları gelişmeye başlayıp hoş kokusuna davet çıkarır. Yaprak boyu ise yaklaşık 15ile 30 santim civarında olmaktadır. Frezya çiçeği soğanlı bir çiçek türüdür. Kış sonunda ve ya ilkbaharda yılda bir defa çiçek açmaktadır. Frezyanın asıl anavatanı Afrika olduğunu belirtelim. Ülkemizde de yetiştirilmektedir. Beyaz frezya gelin buketi yapımında kullanılıyor. Özellikle bahçe ya da balkon bitkisi olarak da yetiştirilebilir.

frezya-cicegi-bakimi-

Frezya Çiçeğinin Bakımı diğer çiçeklere kıyasla zahmetlidir. Frezya Çiçeği Kışa Dayanır mı? Türlerine göre değişsede -6°C ile -12°C derece arasında soğuğa dayanmaktadır. Frezya soğanları sonbaharda ekilerek bahçede yetiştirebilirsiniz. Kış mevsiminin sert geçtiği bölgelerde soğanların yaklaşık 10 cm derine gömülmesi gerekir. Daha yüksek kesimlerde toprağın yüzeyi kuru yaprakla örtülmesine dikkat edin. Don olayları olan yerlerde frezyalar bahçelere ilkbaharda ekiniz. Ve ya sonbaharda büyük ve derin toprak saksılara dikilerek kış boyu limonluklar da soğuk seralarda veya soğuk camekan balkonlarda tutulması gerekir.

frezya-cicegi-bakimi-nasil-yapilmali

Frezya Çiçeğinin Bakımı ise; bahçeye dikilecekse ilk olarak toprak çapanlanması gerekir. Toprağın yumuşak yapıda olmasına dikkat edin. Soğanlar 15 cm mesafe ile 5 cm derine gömülmeli. Toprakta doğal gübre kullanın. Toprak iyi değilse toprağa bitkisel çürüntü, kum ve ya yanmış koyun gübresi karıştırılabilir. Frezya Saksıda Nasıl Yetiştiriliyor? Soğanları küçük bir saksıya yaklaşık 12 cm derinliğe ekilmesi gerekir. Saksının kenarlarına da 5 cm mesafe bırakınız. Soğanlarınızı ilkbahar mevsiminde ekmeyi düşünürseniz seramik ve ya toprak saksı kullanılmasında fayda vardır. Saksı önce kuzey cephede, güneşsiz bir yerde tutulmalıdır. Yapraklar görününce saksı çok iyi güneş alan bir yere alınız.

frezya-cicegi-bakimi

Frezya Nasıl Sulanmalı? Çiçek sapları görünene kadar toprak biraz kurudukça sulayınız. Çiçek sapları çıktıktan sonra toprak hafifçe kuruyunca sulanması gerekir. Yapraklar yemyeşil olduğu müddetçe sulamayı sürdürünüz. Yapraklar sararmaya başlayınca sulamayı bırakınız. Yapraklar kupkuru olana kadar çiçeğin soğanı yeni yıla hazırlıyor. Kumlu ve suyu hemen süzdüren toprak sağlıklı olduğunu unutmayınız. Frezya Hastalıkları Nelerdir? İlkbahar mevsiminde frezya tohumu ekimi için zaman çok önemli bir konudur.

frezya-cicegi-bakimi-nasil-yapilmalidir

Geç kalırsanız çiçeğin şekli bozuk olacaktır. Bu nedenle geç kalınma da, ilkbahar başında ekilmesi gerekmektedir. Don olayı yaşanan günlerde üzerlerini önce gazete, sonra muşambayla örterek önlem alabilirsiniz. Soğanda çürüme meydana gelebiliyor. Bunu önlemek için kumlu toprak kullanılmalı, uzun süre güneş alan ve esintili bir yerde tutulmasında fayda vardır. Frezya Çiçeğinin Bakımı hakkında her türlü bilgiye yazımızda yer verdik artık sizlerde güzel frezyalar yetiştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir