Menu

Fesleğenin Şifaları

Fesleğenin Şifaları

feslegenin-sifalari

İlk olarak fesleğen yemeklere katıldığı zaman nefis kokar ve aynı zaman da yemeğe lezzet vermektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Fesleğenin faydaları çok fazladır. Ayrıca bitkiler arasında da en dikkat çeken olduğunu da söylemek isterim. Her ülkenin mutfağında da yemeklerinde sos olarak da kullanılmaktadır. Fesleğenin faydaları ilk olarak kalbi koruduğunu söyleyebiliriz. Kalbi koruyarak yaşlanmayı da önlemektedir. Strest yaşayan insanlarda fesleğenin çok faydası vardır. Bunu sakın unutmayınız. Fesleğeni makarnalarda kullanabilirsiniz. Makarnaları üzerine fesleğen koyarak süsleyebilirsiniz. Hem güzel kokmasını sağlamış olacak ve hem de faydasını göreceksiniz.

feslegenin-sifalari-

Fesleğenin Şifaları,  Mide bulantısı yaşayan insanları fesleğen mide bulantısını yatıştırmaktadır. Bağırsaklarınızda eğer parazitler varsa bu parazitleri öldürmektedir. Bağışık sistemini ve kan hücreleri de korumada yardımcı olmaktadır. Yaşlanmaya kanı olan en iyi bitki fesleğendir. Ayrıca da fesleğenin kalbe dost olduğunu bilmelisiniz. Fesleğn sayesinde gerginliğinden kurtulacak ve sizleri strestten uzak tutacaktır. Uykusuzluk problemi çekiyorsanız fesleğen sayesinde uykusuz problemini artık çekmeyeceksiniz. Bahar aylarında çıkan yaraları iyileştirmede çok etkilidir. Ağzınız kokuyorsa fesleğen sayesinde ağzınız kötü kokmayacaktır. Midenizde gaz ve hazımsızlık sorunu çekiyorsanız sizlere fesleğeni tavsiye ediyorum.

feslegenin-sifalari-hakkinda

Öksürüğe şifa olan da fesleğendir. Fesleğeni suda kaynatıp günde bir bardak içebilirsiniz. Fesleğenin migrene karşı geldiğini de söyleyelim. Aşırı migreni tutan insanlar ne yapacağını bilmedikleri için her zaman evlerinde tane fesleğen bulunmalıdırlar. Fesleğen bu ağrılara ve migrene birebirdir. İlaç kullanmaktan bıktıysanız ve ilaç kullanmayı sevmeyenler fesleğeni içerek iyileşebilirler. Migren için fesleğeni şu şekilde de kullanabilirsiniz. Bir tutam fesleğen, bir tutam defne yaprağı ve bir tutam da melisa otunu suda kaynatıp on beş dakika kadar bekletip sonrada içiniz. Tadı eğer çok acı geliyorsa şeker yerine bir tatlı kaşığı bal ekleyip o şekilde de içebilirsiniz.

feslegenin-sifalari-nelerdir

Fesleğenin Şifaları, Araştırmalara göre de fesleğenin kansere karşı da etkili olduğu gözlenmiştir. Çünkü kanseri önlemede yardımcı olmaktadır. Cilt kanseri ve meme kanseri gibi kanser türlerine karşı fesleğen korumaktadır. Fesleğenin kokusu çok kuvvetli olduğu kadar çok da güzel kokusu vardır. Fesleğenler yılda yalnızca bir defa açmaktadır. Açan taze bir bitkidir. Soğuk havalarda değil sıcak havalarda açmaktadır. Evinizde ve özellikle balkonunuzda fesleğen bulundurduğunuz zaman evine ferah ve temiz bir koku yayar. Balkonunuzda ise fesleğen bulundurduğunuz zaman sivrisineklerin evine girmesini engelleyecektir. Fesleğen bitkisinin yapraklarının kokusu çok hoştur. En güzel kokan bitki arasında fesleğen ilk önde gelmektedir. Fesleğen bazı yörelerde reyhan adı ile bilinen bir bitkidir.

feslegenin-sifalari-nelerdir-

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir