Menu

Fesleğen Ne Zaman Dikilir Faydaları Nelerdir

Fesleğen Ne Zaman Dikilir Faydaları Nelerdir

 

Fesleğenin-Faydaları-Ne-Zaman-Dikilir

Ballıbabagiller familyasına mensup olan fesleğen, tek yıllık bir bitkidir ve genellikle ılıman bölgelerde yetiştirilir. İnsan sağlığı açısından oldukça yararlı bir bitki olan fesleğen, içeriğinde K vitamini, demir ve kalsiyum barındırır. Salatalarda da kullanılan ve tüketilebilen bir bitki olmasının yanı sıra masalarda ya da balkonlarda süs bitkisi olarak da kullanılır. Aynı zamanda kokusu sayesinde sivrisineklerin de gelmesini önler. Yetişkin olan fesleğenler genellikle 20 ile 60 cm arasında bir boya sahip olur. Fesleğen bitkisi, soğuğa karşı oldukça duyarlıdır. Bu yüzden sıcak ve kuru ortamlarda bulundurulmasına özen gösterilmelidir. Bitkinin çiçekli dalları ve tohumları kullanılır. Aynı zamanda uçucu yağ taşır. Bu yağın içeriğinde estragol, cineol ve pinen bulunur. Fesleğenin ana yurdu İran’dır. Bu bitki hem taze olarak hem de kurutularak tüketilebilir. Pişirildiğinde tadını çok çabuk kaybeder. Bu yüzden yemeklere hep son anda katılması gerekir.

 

Fesleğeni ekeceğiniz toprak kesinlikle yabancı otlardan temizlenmiş olmalıdır. Ekim yapılmadan önce toprak çiftlik gübresi ile karıştırılmış olmalıdır. Tohum direkt olarak toprağa ekilebilir. Sıra aralarında 30 ya da 40 cm bırakmak yeterli olacaktır. Soğuk bölgelerde ekilecek don tehlikesi geçtikten sonra dikilmesi doğru olacaktır. Ege bölgesinde ekilecekse eylül ayında dikmek uygundur. Eğer sonbaharda dereotu dikimi yapılamayacaksa, ilkbaharda erken ekim yapılabilir. Soğuk bölgelerde mutlaka ilkbaharda yapılmalıdır. Fesleğenin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için bol besinli toprak gereklidir. Bu yüzden zengin topraklar kullanılmasında fayda vardır. Ekileceği toprakta kimyasal gübrelerin de kullanılması doğru olacaktır. Çiçeklenme başlangıcında hasat yapılmaya başlanır. Ege koşullarında yetiştiriliyorsa, hasat geciktikçe verim de azalacaktır.

 

Biçim yaptıktan sonra demetleri çok sıkı bir şekilde taşımamak gerekir. Fesleğen bitkisinde en çok görülen hastalık mantarların oluşturdukları yaprak lekesi hastalığıdır. Genç dönemde bu hastalık yüzünden bitkiler ciddi anlamda zarar görebilir. Fesleğenin çiçekli dalları ve yapraklarından uçucu yağ elde edilir. Fesleğen, mide rahatsızlıklarına idrar yollarına iyi gelmesinin yanında balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Fesleğen Günay Asya’dan dünyaya yayılmış bir bitkidir. Ve dünyanın hemen her yerinde yetiştirilir. Ancak yine de Türkiye’de en çok yetiştiği bölgeler Ege ve Akdeniz bölgeleridir. Üst kısımlarındaki yeşil yapraklar aşağı indikçe kırmızı rengini alır. Yaz sonlarına doğru çiçek açan fesleğen bitkisinin çiçekleri genellikle, beyaz, pembe ve sarıdır. Sindirim problemlerine, baş ağrısına, selülite, iştahsızlığa ve de öksürüğe iyi geldiği bilinen fesleğen bitkisinin aynı zamanda antioksidan özelliği de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Laleler Nasıl Yetiştirilir Nerelerde Kullanılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir