Menu

Fesleğen Çayının Faydaları Nelerdir ?

Yemeklerde baharat ve çeşni olarak kullanılan, evlerde sivrisinek kovucu, bahçelerde süs bitkisi olarak yer alan fesleğen günümüzün gıda sektöründe çeşitli yemek soslarından salata soslarına, sirkeden likör üretimine, parfüm, sabun, şampuan gibi ürünlerin kokusunu vermek için, kozmetik sanayisinde diğer bir çok ürünün kokusunu ortaya çıkarmak için ve bir çok ticari ürünün imalatında kullanılır. Fesleğen özü en iyi antioksidanlar arasında yer alır. Yeşil çaydan daha az etkili fakat kuşburnu çayından kat kat daha etkilidir. Başta Hindistan olmak üzere bir çok Asya ülkesinde geleneksel olarak sindirim sistemi sorunlarında, ishal durumunda ve mide ağrısında kullanılır. Yaklaşık 50 türü bulunan ve nane ailesi içerisinde yer alan fesleğen bir çok hastalığa iyi gelir. Sağlık sektöründe -alternatif tıp- aktif olarak kullanılır. Avrupa’da ve ülkemiz Türkiye’de yaklaşık 50 farklı fesleğen türünden “Sweet Basil” isimli olan yani tatlı olanı tüketilir, kullanılır. Asya ülkelerinde ise genellikle “Holy Basil” popülerdir ve bu tür tüketilir. Sağlığa olan faydaları ve tatları hemen hemen aynı olan bu türlerin yaprakları daha farklıdır.

  • Antioksidan özelliğe sahiptir.
  • İshalin geçmesine yardımcı olur.
  • Mide ülserine karşı kullanılmaktadır.
  • Mide ağrısına iyi gelir.
  • Hazımsızlığa iyi gelir.
  • Ağız içerisinde meydana gelen bir takım yaraların tedavisinde aktif olarak kullanılır.
  • Hafif uyku sorunlarında kullanılması tercih sebebidir.
  • Vücudu rahatlatır.

Fesleğen Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Fesleğen çayı kurutulmuş gövdeden veya taze yapraklardan hazırlanabilir. Taze yaprak kullanmak istiyorsanız yaklaşık olarak 250 ml kaynamış suyun içerisine 2 yemek kaşığı kadar fesleğeni rendeleyip atın. 3-5 dakika demlenmesini bekledikten sonra fesleğen yapraklarını süzüp içebilirsiniz. Eğer ki çayı kuru fesleğende yapacaksanız aynı miktarda kaynamış suyun içerisine 4 çay kaşığı kadar fesleğen atıp 10 dakika boyunca demlenmeye bırakmanız yeterli olacaktır.

Fesleğenin Sağlığa Faydaları Nelerdir ?

Demir, kalsiyum, K vitamini yönünden güçlü bir kaynaktır. Yaklaşık olarak 5 gram kadar (2 yemek kaşığı) taze fesleğen günlük A vitamini ihtiyacınızın %6’lık bir kısmını, C vitamini ihtiyacının %2’sini, K vitamini ihtiyacının %27’sini, kalsiyum ihtiyacının %1’ini, demir ihtiyacının %1’ini ve manganez ihtiyacının %3’lük bir kısmını tek başına karşılamaya yeter. Fesleğen vücudu temizler. Çok güçlü bir antioksidandır. Dahili olarak sindirim sistemi problemlerine ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılırken, harici olarak cilt yüzeyinde meydana gelen kızarıklıklara, böcek & sinek ısırıklarına ve kaşıntılı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Hindistan’da geleneksel olarak diyabet, astım, stres ve bronşit tedavisinde kullanılmaktadır.

Fesleğen Çayının Yan Etkileri Nelerdir ?

Fesleğen bitkisinin içerisinde yer alan rutin, safrol, asit, quercetin, kafeik, triptofan gibi bileşenlerin havyanların tüketiminde kanserojan etki yaratıp yaratmadığı konusunda araştırmalar devam etmektedir. Çok fazla fesleğen tüketimi sonucu bir takım zehirlenme vakaları ile karşı karşıya kalınmıştır. Kanser hastası kişilerin yemeklerde fesleğen tüketmesi ve fesleğen çayı içmesi önerilmez / tavsiye edilmez. Ayrıca yine aynı şekilde gebelik ve emzirme döneminde de tüketimi zararlıdır. Konu ile ilgili detaylı bilgi almak isterseniz doktorunuza danışabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir