Menu

Fesleğen Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Özellikle hoş kokusu ile insanları cezbeden fesleğen bitkisi, çoğu kişi tarafından süs bitkisi olarak bilinmektedir. Sivrisinek kovucu olarak da bilinen bu bitkinin güzel kokusu, özellikle yaz aylarında insanların ferahlamasına yardımcı olmaktadır. Yemeklerde baharat olarak da kullanılan bu bitki, çay şeklinde de tüketilebilmektedir.

Fesleğen Çayı Neye İyi Gelir?

Sağlık konusunda pek çok faydası bulunan fesleğen çayı, tüketilmesi durumunda kansere karşı iyi bir bağışıklık sağlayacaktır. İshal problemi yaşayan kişilerde çok büyük bir etkisi bulunan bitkinin, aynı zamanda mide sorunlarına da iyi geldiği bilinmektedir. Gastrit, reflü ve ülser problemlerini ortadan kaldırmaya yardımcı olacak olan fesleğen, çok basit bir şekilde çay olarak hazırlanmaktadır.

Fesleğen Çayı Nasıl Demlenir?

Bitkinin taze yapraklarını veya kurutulmuş halini, çay demlemekte kullanabilirsiniz. Büyük bir su bardağı kaynamış suyun içine atılacak olan 2 büyük yemek kaşığı taze fesleğen yaprağı veya aynı miktar suya atılacak 4 çay kaşığı kuru fesleğen yaprağı, çayınızı hazırlamanız için yeterli olacaktır. 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra tatlandırarak veya sade şekilde tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir