Menu

Fasulye Ekimi Ne Zaman Yapılır?

Türkiye’nin sahip olduğu verimli topraklar, pek çok sebze ve meyvenin yetiştirilmesine olanak tanımaktadır. Hem besleyici hem de sağlığa yararlı etkileri ile dikkat çeken fasulye, ülkemizde bolca yetiştirilen bir bitkidir. Çeşitleri bulunan bu bitkinin ekilmesi ise, çeşitli zamanlarda yapılmaktadır. Fasulye ekimi, genel olarak Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirilmektedir. Toprağın ve havaların durumuna bağlı olarak, çok sık olmasa da Mayıs ayının sonuna kadar ekim yapılması da mümkün olacaktır.

Kaç Çeşit Fasulye Vardır?

Fasulyenin yaklaşık 80 yakın değişik türü bulunmaktadır. Yeşil halde iken Çalı fasulyesi, Ayşe kadın fasulyesi gibi isimlerle adlandırılan çeşitleri vardır. Kurutulmuş halde de dermason, horoz, barbunya, boncuk, şeker, göbekli, börülce (karnıkara), Dombay fasulyesi diye adlandırılan çeşitlere sahiptir.

Fasulye çeşitlerinin farklılığı, ekim sürelerinin de farklı olmasını sağlamaktadır. Yukarıda belirtilen tarihler taze fasulye için geçerli olacaktır. Örtü altı fasulye ekimi için ise, 1 Mart’ta ekim yapılması gerekmektedir. Sonbaharda hasat alınacaksa, 15 Temmuz ekimi de düşünülebilir. Cinsi ve ekim tarihi ne olursa olsun, her bitkide olduğu gibi fasulye bitkisinde de sulama dönemleri çok önemlidir.

Fasulye En Çok Nerede Yetişir?

Soğuğa duyarlı bir bitki olan fasulye hemen her tür toprakta yetişir. Fasulyenin bugün dünyanın pek çok yerinde yaygın olarak tarımı yapılmaktadır.
İyi bir hasat yapmak istiyorsanız, fasulyenin yetiştirildiği yere dikkat etmelisiniz. Kıyı bölgelerinde bulunan ovalarda yetiştirilen fasulyeler, diğer yerlerde yetişenlere oranla çok daha lezzetli ve besleyici olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kırmızıbiber Hakkında Genel Bilgiler başlıklı makalemizde genel bilgiler, kırmızı biber ve kırmızıbiber hakkında bilgiler verilmektedir.

10 Yorum
 1. mamak halı yıkama 30 Mayıs 2014 / Cevapla
 2. Blog 31 Mayıs 2014 / Cevapla
 3. ankara halı yıkama 8 Haziran 2014 / Cevapla
  • bugra 17 Mart 2016 / Cevapla
 4. elif yağmur 24 Şubat 2016 / Cevapla
 5. elif yağmur 24 Şubat 2016 / Cevapla
 6. hatice 23 Nisan 2016 / Cevapla
 7. klebefolie 8 Ekim 2016 / Cevapla
 8. İlkay 15 Nisan 2017 / Cevapla
 9. Burak 10 Mayıs 2017 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir