Menu

Eylül Ayında Bahçede ve Tarlada Neler Yapılır?

Bahçe ve tarla bakımı, insanların basit olarak gördükleri fakat oldukça büyük bir dikkat ve titizlik gerektiren bir iştir. Hem keyifli hem de kafa dağıtıcı bu işi yapmak için, belli başlı bazı noktaları iyi bilmek gerekmektedir. Bitki ekim ve dikimi, mevsimlere ve aylara göre değişkenlik gösterecektir. Sadece ekim dikim değil, aynı zamanda budama, temizleme, ilaçlama, havalandırma gibi işlemler de aynı kriterlere bağlı olacaktır. Eylül ayında bahçe bakımı, bakım işlerinin yeni bir döneme gireceğini göstermektedir. Eylül ayında yapılması gereken en önemli olay, toprağın havalandırılması ve saksıların bu işlem esnasında yıkanıp mikroplardan arındırılması olacaktır.

Büyük ağaçların yer değişimi bu ay içinde gerçekleştirilebilir. Kış bitkilerinin dikilmesi için ayın ortası beklenmeden biran önce hareket edilmelidir. İlkbahar aylarında açacak olan soğanlı bitkilerin dikilmesi de bu ay içinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bir önceki dikim döneminde dikilen soğanlı bitkilerin soğanları bu ay içinde toplanmalı ve kuru bir ortamda depolanmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Afrika Mangosu başlıklı makalemizde Afrika Mangosu, Afrika Mangosu nedir ve Afrika Mangosu yetiştirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir