Menu

Evde Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

Evde Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları

 

Evde sebze yetiştirmenin püf noktaları nelerdir? Bu konuda aslında fazla bir teferruata gerek kalmadan az bir uğraşı ile kendinize en güzel zaman geçirebileceğiniz bir alan oluşturabilirsiniz. Bunun için toprağı sevmeniz yeterli olacaktır. Topraktan elde edeceklerinizin sizi ne kadar mutlu edeceğini hesaplamadan ellerinizi daldırmalısınız toprağa. Çünkü toprak sürekli verici bir niteliğe sahiptir. Ne ekerseniz ekin ne dikerseniz dikin ona sımsıkı sarılarak size istediğiniz rengi ve tadı bir şekilde elde etmenize yardımcı olacaktır. Evinizde otururken acaba balkonda sebze yetiştirebilir miyim? Diye düşündüğünüzde hiç tereddüt etmeden hemen en yakın noktadan toprak bulmalısınız. Çünkü hayatınızda boş zaman olarak değerlendirdiğiniz her saniyeyi toprakla uğraşarak boş olmaktan kurtarabilirsiniz.

Bir yoğurt kabının içine doldurduğunuz toprağın için en kolay bulabileceğiniz marul, maydanoz, roka tohumunu rastgele attığınızda öncelikle rokalar sonrasında marullar ve arkasından maydanozlar en kısa sürede size gülen yüzlerini gösterecektir. Bunun için evde sebze yetiştirmenin püf noktaları kapsamında sahip olacağınız; Kimyasal atıklardan uzak noktada yetişen ağaçların altından veya açık alandan alacağınız bir miktar toprak. Evinizde tükettiğiniz gıda maddelerinin kapları veya bunun için alacağınız çeşitli şekillerdeki saksılar. Su kabı ve zaman balkonunuzda bahçe oluşturmanız için yeterli olacaktır.

Evde Olmadan Sebze Sulamanın En Basit Yolları Evinizde balkonunuzda yetiştirdiğiniz sebzelerin uzun zaman yanında bulunmadığınız zamanlarda nasıl sulayacağınızı düşünürsünüz. Bunun için belki evin anahtarını komşuya vermeyi belki de sebzeleri komşuya taşımayı düşünebilirsiniz. Fakat bunların hiçbirini yapmadan istediğiniz kadar uzun süre sebzelerinizi sulamanız mümkündür. İşte tam bu noktada evde sebze yetiştirmenin püf noktaları devreye girmektedir. Damacana ile İp Usulü Sebze Sulama Nasıl Yapılır? Sebzeleriniz uzun süre susuz kalması sizi endişelendiriyorsa bunun için en kolay yöntemi kullanabilirsiniz. Büyük bir damacana kullanarak sebzelerinizin dibini sürekli ıslak kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için pamuklu bir kumaştan çıkaracağınız ince bir parça veya pamuk ipliği gerekmektedir. Kumaş parçasını veya ipi damacananın dibine kadar yerleştireniz. Diğer ucunu sebzenin kök kısmına bağlayın. İpi veya kumaşı biraz gergin bırakın ki su sarkan bölümden farklı alana damlamasın. Bunu eski gaz lambalarındaki fitil gibi düşünebilirsiniz. Bunun farklı bir yolu olarak da evde sebze yetiştirmenin püf noktaları kapsamında serum setlerde kullanılan teşkilatı sebzelerinize uygulayabilirsiniz. Damacanayı ağzından veya alt kısmından serum setle birleştirerek istediğiniz sıklıkta damlalar oluşturarak sebzeleriniz dibine su ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayarlanabileceği için bu yöntem daha kullanışlı olacaktır. Damlama usulü sulama tekniğinin modern bir şekli olarak evinize döndüğünüzde sebzeleriniz sizi tüm canlılığı ile karşılayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Hobi Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılmalı başlıklı makalemizde Hobi Bahçe Tasarımı Nasıl Yapılmalı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir