Menu

Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Menekşe Bakımı Nasıl Yapılır?

menekşe-bakımı-nasıl-yapılırEvde Menekşe Bakımı

Evde yetiştirebileceğiniz bir bitki türü olan menekşe duruluğun ve saflığın simgesi olarak nitelendirilmektedir. Menekşe bakımı sırasında dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar bulunmaktadır. Menekşe bakımı hakkında bilmediklerinizi çözüme kavuşturmak isteyenlerdenseniz sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Menekşe Bakımında Saksı Seçimi

Menekşeler için geniş ağızlı saksılar seçmelisiniz. Saksının genişliği menekşenin gelişimini etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Nem dengesini sağlamak adına seramik saksı modellerini tercih edebilirsiniz.

Menekşe Bakımında Toprak Türü

Menekşe bitkisi bahçedeki toprağı kullanarak yetiştirebileceğiniz bir bitki değildir. Menekşe yetiştirmek için kullanacağınız toprak nemli tutulmalı ve aynı zaman da hafif yapıya sahip olmalıdır. Toprağın bol miktarda oksijen sağlaması gerekmektedir. Menekşe toprağını perlit ve ponza aracılığı ile harmanlayarak hazırlayabilirsiniz.

Menekşe Bakımında Işıklandırma

Aydınlık ve ferah alanları seven menekşeler fazla güneş olan mekânlardan hoşlanmazlar. Menekşeler için perde arkasından süzülen ışık ideal olacaktır. Menekşe bitkisi pencereden yaklaşık olarak 80 cm içeri doğru yerleştirilmelidir. Bu planlama bitkinin gelişimini ve büyümesini etkilemektedir.

Menekşe Bitkisi Nasıl Sulanmalı

Narin bitki türleri içerisine yer alan menekşe bitkisinin kloru uçulmuş sular aracılığı ile sulanması gerekmektedir. Sulama işlemi sırasında menekşe bitkisinin altına saksı altılığı yerleştirilmeli ve fazla gelen su boşaltılmalıdır. Sürekli olarak gübrelenmeye ihtiyaç duyan menekşe tropikal iklim bitkisi olarak tanımlanmaktadır. Sizler de almış olduğunuz öneriler doğrultusunda menekşe bitkisini en doğru şekilde yetiştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Lalelerin Sulaması Ne Zaman Yapılır? başlıklı makalemizde lale, lale bakımı ve lale sulanması hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir