Menu

Evde kuşburnu çayı nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

                Kuşburnu gül meyvesi olarak bilinir. 3 metreye kadar uzar ve oldukça hoş kokular yayar. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’nın ılıman iklimlerinde doğal olarak yetişen bu bitki adeta bir C vitamini deposudur.6e699eb7kusburnu_cayi

Kuşburnu Çayı nelere iyi gelir:

  • Uzmanlar kuşburnu çayının romatizma ağrılarına ve eklem kireçlenmelerindeki yararını yaptıkları testler ile ortaya koymuşlardır.
  • Kan basıncını düzenler ve kötü kolesterolü düşürür.
  • C vitamini deposu olan bu bitki bağışıklık sistemini güçlendirir ve soğuk algınlığından vücudu korur.
  • Doğal bir antioksidan özelliği ile cilde parlaklık verir.
  • İdrar yolları enfeksiyonuna karşı vücudu korur.
  • Japonya’da yapılan bir araştırmada kuşburnu çayı vücuttaki yağ oranını düşürmüş ve zayıflama programlarındaki yerini almıştır.

Kuşburnu çayı nasıl demlenir:  Uzmanlar her bitki çayında olduğu gibi kuşburnu çayı demlerken de içilebileceği ölçüde taze olarak hazırlanmalarını öneriyor. 1 su bardağı kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kuşburnu ince ince dilimlenir ve 15 dakika demlemeye bırakılır ve ardından süzülerek içilir.  Kuşburnu çayı günde 3 bardak içilmesi önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir