Menu

EVDE ÇİÇEK YETİŞTİRMEK

EVDE ÇİÇEK YETİŞTİRMEK

 

evde-cicek-yetistirmek

Eskiden her evin bahçesi bulunurken çiçek yetiştirmek oldukça eğlenceli ve imkanı olan bir olaydı. Her tarafın evlerle ve rezidanslarla dolmasıyla birlikte İstanbul gibi büyük şehirlerde çiçek yetiştirmek için gerekli alanı bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Aslında imkansız değil, evde çiçek yetiştirmek de bir imkan. Bahçe işleriyle uğraşmaktan haz alanlar bu olaydan pek zevk alamasalar da çiçeklerle yine de uğraşmak mümkün.

Geçtiğimiz dönemlerde biten yoğurtların kovalarının çiçeklere yer olmasının ardından artık saksılar daha modern ve daha şık. Ayrıca eskisi gibi ücretleri yüksek değil. Saksıda çiçek yetiştirmek zahmetli gibi görünse de tarımın en kolay olaylarındandır. Ayrıca istediğiniz zaman istediğiniz yere taşıyabileceğiniz çiçekleriniz olmuş olur. İsterseniz balkonda kenara sırayla dizin, isterseniz evin her köşesine döşeyin. İsterseniz bir gün balkonda bir gün evin içerisinde bulundurun. Saksı ile çiçek büyütmenin en avantajlı yönü budur. Fakat saksıda çiçek büyütmek için de gerekli şartlar vardır tabi ki. Bu etkenlerden önemli olan bir etken yeterli güneş ışığı alabilmesidir. Eğer çiçekler yeteri kadar güneş ışığı alamazsa solmalar ve kurumalar yaşanabilir. Güneş ışığının fazlası da çiçekler için pozitif bir durum değildir. Eğer çiçeğiniz sürekli güneş ışığının altında kalıyorsa kuruyabilir, yapraklarını ve çiçeklerini dökebilir.

Bu yüzden çiçeklerinizi koyduğunuz yerin güneş ile olan bağlantısına dikkat edin. Bir diğer önemli faktör ise nem ve sıcaklıktır. Çiçeklerde aynı insanlar gibi; canlı olduklarından dolayı nemden ve sıcaklığın aşırısından rahatsız olurlar. Bu yüzden çiçeği yerleştirdiğiniz yerin sıcaklığına ve nemine dikkat edin. Çiçeği nereye koyduğunuzun önemi kadar düzenli ve doğru sulama da önemlidir. Çeşme suyundan ziyade çiçeklerinizi yağmur suyuyla sulamanız daha etkili olacaktır. Fazla sulama ise çiçekleri öldürür.

Bir önceki yazımız olan Orkide Ne Zaman Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Bakımı Nasıl Yapılır, Orkide Ne Zaman Dikilir ve Orkide Ne Zaman Dikilir Bakımı Nasıl Yapılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir