Menu

Evde Bitki Yetiştirmenin İncelikleri

Evde Bitki Yetiştirmenin İncelikleri

Evde Bitki Yetiştirmenin İncelikleri

Bir çok insan bahçede imkanı olmadığı için ve ya evini hoş kokular sarsın ve güzel gözüksün diye bitki-çiçek yetiştirmektedir. Ancak bitki yetiştirmek evde olduğundan daha zor olabilmektedir. Bitkiler için gerekli olan doğa şartlarının sunulmaması bitkinin kurumasına veya solmasına neden olmaktadır. Bu yüzden evde bitki yetiştirenler bilmelidir ki bunun da incelikleri ve bilinmesi gereken hususları vardır.

evde-bitki-yetistirme

Tohum Yetiştirmek İçin Kaplar

Bu kaplar daima fazla suyun akması için gideğeni olması gerekmektedir. Bitkiniz için gerekli olan su zaten bitki tarafından çekilecektir. Bu yüzden alt kısımlarında oluşturulan delikler topraktan fazla suyun atılımı için önemlidir.

Toprak Seçimi

Tohum ve fideler, eşit bir şekilde nem almalı ve ışık görmelidir. Bu yüzden bitki için toprak tipi de önem arz etmektedir. Bu sebeple bu konuda en yetkili olarak saksı ve fide satan kişilere en yararlı toprak tipini sorarak öğrenebilirsiniz.

Bitki İçin Işık

Bitkinin en önemli ihtiyaçlarından biri de güneş ışınlarıdır. Genellikle evin güneyinde yer alan, ışığı direkt alan ancak aşırı ısınmayan bir pencere seçmeniz bitkiniz için iyi olacaktır. Eğer bitkiniz için güneşin ışığını sağlayacağınız doğal imkanlarınız yok ise gerekli yerlerde suni ışık satan mekanlar vardır.

evde-bitki-yetistirme-trendi

Bitki ve Tohumun Ekimi

Tohumlar için toprağı önce ılık su ile yumuşatın. Ardında 2 ve ya 3 tohum ekin. Tohum ekimi için tohumun nasıl ekileceğine ve toprağın ne kadar derinine ekileceğine dair bilgi sahibi olun. Tohum ile ilgili tüm bilgiler orada anlatılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Evde Havayı Değiştiren Bitki Türleri başlıklı makalemizde Evde Havayı Değiştiren Bitki Türleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir