Menu

Erik Faydaları, Erik Çeşitleri

Erik ,gülgiller ailesine ait olan meyvesi yenile bilen ağaç türlerinden biridir. Ülkemiz de Doğu Anadolu nun yüksek yayların da ve Güneydoğu Anadolu nun çok sıcak ve kurak olan yerleri hariç diğer bütün yerlerinde yetiştirilebilen bir ağaçtır. Erken dönem can eriğini yaz aylarının ortaların da olgunluğa erişen Japon eriği izler. Ağustos ayında olgunluğunu tamamlayamaya başlayan Avrupa eriği de ekim ayına kadar yenme dönemidir. Farklı zamanlar da olgunluğunu tamamlayan eriklerin, değişik bir biçimde ve büyüklükte olan meyvelerinin ince kabukları cinslerine göre sarı, yeşil, mor ve kırmızı renkte olurlar. Ülkemizde en bilindik olan erik türleri mürdüm eriği, can eriği ve papaz eriğidir

Erikler  olgunlaşma zamanlarına ve kullanılma türlerine göre çeşitlere ayrılırlar. Ülkemiz de yetiştirilmesi tavsiye edilen erikler; Can, Santa Roja, Red Kennen, Climax, Formasa, Reine Claude Violette, Reine Claude Verte, President, Giant, Red Heart, Stanley, Köstendil, Karagöynük, Üryani, D’Agant’tır.

Erik ağaçları da çeşitleri ve türlerine göre iri boylu ağaçlar kısmına girdiği gibi, çalı gibi ve küçük boylu türleride mevcuttur.

Çekirdekleri sert bir meyve ağacı olan erik, iç kısmının sertleşmesiyle birlikte sert çekirdek kabuğunu oluşturur. Yenilebilen tarafı sulu ve etli kısmıdır. Meyveleri tat, renk ve şekil açısından oldukça farklıdırlar. Çekirdekleri ise acıdır.

Erik ağaçları birçok toprak çeşidinde yetiştirilebilirler. Ama en verimli olarak besin maddeleri açısından çok zengin olan, humuslu, sıcak, nemi iyi olan ve derin topraklarda yetiştirilir. Kültür erik türlerinin üretimi aşı ve çelikle yapılır. Kültür erik türleri için en uygun olan anaçlar şeftali, badem ve kayısıdır.

Meyve olarak yenilebilen, kurutulduktan sonra hoşafı yapılabilen ve pestilde elde edilebilen bir türdür. İçerisin de fazla miktar da B vitamini bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kivi Yetiştiriciliği Ve Bakımı başlıklı makalemizde kivi ne zaman çiçek açar, kivi ne zaman dikilir ve kivi ne zaman meyve verir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir