Menu

Enginarın faydaları

Enginarın faydaları

 

Enginarın kalori ile yağ oranı oldukça düşük besine sahiptir. 100 gramlık enginar tohumu yalnızca 47 kalori içermektedir. Bunun yanında diyet lifi açısından oldukça zengin bir besindir. Çok fazla etkili bir antioksidana sahiptirler. Enginar bol miktarda diyet lifi içeren diğer pek çok sebze ya da meyve gibi sindirim sistemi için yararlı bir besindir. Bu özelliğinden dolayı ise mideyi güçlendirmekte ve böylelikle hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Kolon kanserine sebep olan unsurları ortadan kaldırılmasına yardımcıdır. Kolesterol seviyesinin sağlıklı bir seviyede kalması için ciddi anlamda fayda sağlar. Çok etkili bir antioksidan olması genel anlamda bünyeye inanılmaz katkıları bulunuyor.

Enginarın faydaları hakkındaki detayları vermeye devam edelim. Enginarın Kolesterole Etkisi: enginar ile ilgili yapılan bazı bilimsel araştırmalar enginarın kolesterol seviyesini sağlıklı seviyede tutmak için önemli katkı sağladığını ortaya belirleniyor. Enginar yapraklarının kötü kolesterolü düşürdüğü ve özellikle sağlıklı seviyede tuttuğunu, iyi kolesterol üzerinde ise herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı bilimsel olarak ortaya konulur.

Sindirime faydalı: enginarın yapısı itibari ile lifli olduğu için sindirime faydalıdır. Sindirimlerin kolaylaşmasını sağlar. Bunlardan bir de enginar besinidir. Enginarın içerdiği lifler bilhassa mide sağlığı için önem taşır. Özellikle enginarın içerdiği asitler mide de asit seviyelerinin düzenli seviyede olmasını sağlamaktadır.

Anemi Hastalığına İyi Gelir: Vücudun bir hastalıktan etkilenmesinin birçok sebebi bulunuyor. Bazı durumlar ortaya çıkmasına olası durumlar sebep olur. Bünyenin aşırı derecede demir eksikliğine maruz kalması sonucu ortaya çıkar. Enginarın faydaları  ise demir açısından çok zengin bir şifa deposu bulunur. Düzenli olarak tüketilmesi sonucunda bu sorun ortadan kalkabilir.

Karaciğer hastalığına iyi geliyor: enginar antioksidan yönünden oldukça faydalı bir besindir. Bu özelliği sayesinde vücut için hayati önem taşıyan bütün organların sağlığının korumasına katkı sağlar.

Etkili Bir İdrar Söktürücü Bulunuyor: idrar sökücü özelliğine sahip olan bu besin sizleri rahatlatacaktır. Bunun sindirim sitemi için faydalı olduğunu söyleyen bazı uzmanlar var. Özellikle mesane ya da kolon kanserine etkili bir koruma sağlayıp olumlu sonuçlar görmeye olanak tanımaktadır. Fakat ishal sorunları yaşayanların enginar yapraklarından uzak durmalarını önerilmektedir. Çünkü zaten ishal sorunundan dolayı aşırı şekilde bünye su kaybına uğramakta ve enginar yaprağı tüketerek bu sorunun daha da artmasına neden oluyor. Enginar öyle mucizevi besindir ki bu özellikle pek çok hastalığa şifa olmaktadır. Sağlığınıza faydalı gelecek bu besini evinizden eksik etmeyiniz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir