Menu

Enginar Çayının Faydaları Nelerdir ?

Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelerde (Türkiye, Mısır, Yunanistan, İsrail, Libya, Tunus, İspanya, İtalya, Fransa, Cezayir, Fas) doğal bir şekilde yetişen enginar genel olarak yemeklerde kullanılır ve tüketilir. Fakat tadının yanı sıra kurutulmuş yaprakları farklı sağlık problemlerinin tedavisinde etkili olarak kullanılır. Ayrıca enginar düşük kalori oranı sayesinde pek çok diyetisyen doktorun diyet listesinde yer alan başlıca besinlerden bir tanesidir. Sindirim sistemi rahatsızlıkları enginarın en fazla kullanıldığı rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Enginar devedikeni bitkisine benzemekte olup, don yaşanmayan ve yaz mevsiminde serin olan sisli bölgelerde yetişir. Olgunlaşmış enginar parlak mor renkte hoş görünümlü bir çiçek açar fakat yemeklik enginar tam olarak olgunlaşmadan toplanmalıdır yoksa iplik iplik yemekte uzar.

Enginar Bitkisinin Başlıca Yararları / Faydaları / Sağlığa Olan Olumlu Etkileri

 • İyi kolesterolü (HDL) yükseltir, kötü kolesterolü (LDL) düşürür.
 • Karın ağrısını hafifletir.
 • Şişkinliğe iyi gelir.
 • Mide ekşimesini azaltır.
 • Kan şekerini düşürür.
 • Kan dolaşımını arttırır.
 • Canlılık verir.
 • Cilde parlaklık katar.
 • Cildi yeniler.
 • Karaciğer fonksiyonlarının tam anlamıyla çalışmasını sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
 • Kusmayı hafifletir.
 • Şişkinliği alır.
 • Safra akşını arttırdığı bilinmektedir.
 • Siroz tedavisinde etkin bir yardımcı olarak kullanılır.
 • Trigliseridi azaltır.
 • Böbrek hastalıklarının tedavisinde faydalı diüretik özellikleri vardır.
 • Doyurucudur.
 • Düşük kalorili olmasından dolayı kilo aldırmaz. Diyet yapanların yemesi tavsiye edilir.

Enginar Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Büyük bir enginarı bütün olarak iyice yıkadıktan sonra sapının tamamını kesip atın. Bu bölge acılık verir bundan dolayı kesilmesini istiyoruz. Sapını kökünü kestikten sonra kaynayan iyi suya (klorsüz, çamursuz vb…) yine bütün olarak enginarı atın ve yaklaşık 1 saat bu şekilde kaynamasını sağlayın. 1 saat sonunda suyun rengi hafif kahverengiye dönecektir. Ocağın altını kıstıktan sonra bir yarım saat daha demlenmesi için bekletin ve ateşin üzerinden alın. Bu suyu sıcak veya sıcak olarak tüketebilir, çay niyetine içebilir veya içerine bal ekleyerek tatlandırıp içebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

Kurutulmuş enginar yapraklarını kullanarak çay hazırlamak istiyorsanız 1 günde 6 gram kurutulmuş enginar yaprağını 3’er eşit parçaya bölerek öğün aralarında çayını demleyip içebilirsiniz.

Enginarın Sağlığa Faydaları Nedir ?

Damar sağlığının korunmasında ve kötü kolesterolü düşürmedeki etkisiyle bilinip, etkili bir çözüm olarak tercih edilir. Fakat kolesterol ilacı kullanan birisiyseniz enginar çayı içmeden önce doktorunuzu danışmanızda fayda var. Kolesterol ilacı kullanan kişilerin enginar çayı tüketmesi pek önerilmez.

Kusma, mide ekşimesi, mide bulantısı ve bu tarz sindirim sistemi problerine karşı kullanılabilir. Antioksidan içeriği ile cildinizdeki kırışıkları alıp daha genç görünmesini sağlar. Çok fazla alkol tüketen kişilerde ciddi anlamda karaciğer problemleri ortaya çıkmadan önce düzenli olarak tüketilen enginar karaciğerin korunmasını sağlar ve fonksiyonlarını arttırır.

Vücuttaki fazla suların atılmasını sağlar çünkü güçlü bir idrar söktürücüdür. İdrar söktürücü özelliğinin yanı sıra düşük kalorili olduğundan dolayı zayıflamak isteyenlerin diyet listesinde yer alır. Yeterli miktarda enginar çayı tüketerek vücudunuz için gerekli olan B1, A, folik asit, ve C vitaminleri, bunların yanı sıra fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, çinko, potasyum ve diyet lifi gibi mineralleri vücudunuza alabilirsiniz. Lifli olmasından dolayı tok tutucu özelliği vardır. Zayıflamak isteyenlere, diyet yapanlara lifli besinler tavsiye edilir.

Enginar Bitkisinin Tarihi

On binlerce yıldır ekilip gıda olarak tüketilen enginar, milattan sonra 1. yüzyılda vücutta meydana gelen bir takım kötü kokuları bastırmak için kullanılırmış. Roma, Eski Mısır ve Yunan dönemlerinde hastalıkların tedavisinde ve yemeklerde kullanıldığı biliniyor. 15. yüzyılın başlarında nihayetinde Avrupa kıtasına gelen enginar bitkisi (sebzesi) sarılık, karaciğer hastalıkları, kronik albüminüri, dispepsi dahil olmak üzere bir çok farklı sağlık problemlerinin tedavisinde geleneksel olarak kullanılmıştır.

Enginar Çayının Yan Etkileri Nelerdir ?

Ekinezya, papatya veya karahindiba bitkilerine alerjisi olanların enginara da alerjisi olma olasılığı oldukça yüksektir. Eğer ki safra taşınız varsa veya böbrek hastalığınız bulunuyorsa enginar çayı tüketmemelisiniz. Emzirme veya gebelik döneminde yer alan bayanların da tüketmesi tavsiye edilmez. Gebelik ve emzirme dönemi hakkında her ne kadar da net bilgiler olmasa da biz tavsiye etmiyoruz. Bu tip dönemlerde enginar çayı tüketmek için doktorunuza danışabilir, konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir