Menu

Enginar Çayı Neye İyi Gelir, Nasıl Demlenir?

Akdeniz ülkelerinde bolca yetişen enginar bitkisi, daha çok yemeklerde kullanılması ile ünlüdür. Mucizevi bir bitki olarak adlandırılan bu bitkinin faydaları saymakla bitmez.

Enginar Çayı Neye İyi Gelir?

Özellikle karaciğer ve kalp damar sağlığını destekleyici etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Çağın en büyük problemlerinden biri olan kolesterol konusunda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Kötü huylu kolesterolün azaltılmasında etkili olduğu gibi, iyi huylu kolesterol seviyesinin artırılmasını da sağlamaktadır. Bundan farklı olarak, sinir ve sindirim sistemine de faydaları bulunmaktadır. Cilt güzelliği konusunda da çok etkili olan enginar, çay şeklinde tüketilebilmektedir.

Enginar Çayı Nasıl Demlenir?

Enginar çayı, demlemesi kolay bir içecek olacaktır. Vücudun hemen her bölgesinde iyi bir etkisi bulunan enginarı çay şeklinde demlemek için enginarı bütün olarak kaynatabilirsiniz. Yaklaşık bir saat boyunca kaynattıktan sonra, çay olarak sıcak veya soğuk şekilde tüketebilirsiniz. Yapraklarını kurutarak çay yapmanız da mümkün olacaktır. 5 – 6 gram kurutulmuş enginar yaprağını 3 öğüne yayarak tüketebilirsiniz. Yemeklerden önce içildiğinde hazım problemi yaşamanızı engelleyecek ve sindiriminize katkı sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir