Menu

En Yararlı Bitki Çayları Hangileridir

En Yararlı Bitki Çayları Hangileridir?

 

En yararlı bitki çayları hangileridir? Bu konuda geçmişte elde edilen tecrübeler günümüzde de alternatif tıp olarak kullanıma devam etmektedir. Özellikle cilt konusunda faydalı sayılan bitkilerin içecek olarak veya kür olarak kullanımı tamamen deneyimlerin ürünü olmaktadır. Bitki çayları içilirken bazı konulara dikkat edilmelidir. Bu konuda bilinmesi gereken en önemli konuların başında ilaç alımlarında bitki çayı tüketimine özen gösterilmesi gerektiğidir. Çünkü birçok ilaç bileşiminde tüketilen bitki çaylarının içeriklerinde var olan maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle ikisi bir arada alındığında reaksiyona girerek alerjik dudumlar yaratabilmektedir.

En yararlı bitki çayları hangileridir? Özellikle bitki çaylarının içilmesi için kullanılan yöntemlerinde çok iyi bilinmesi gerekmektedir. Özellikle; Papatya Çayı Sakinleştirici ve ağrı hafifletici etkisi sayesinde sıkça istek duyulan bir çay türü olmaktadır. Papatya Çayı Hazırlanışı En yararlı bitki çayları hangileridir? Diye düşünürken bitki çaylarından nasıl yararlanılmalı? Sorusunu da kendinize sormalısınız. Çünkü bazı bitkiler kaynatıldığında vücutta yaratacağı etkiyi kaybetmektedir. Bunlardan birisi olan papatya asla kaynatılamamalı aynı siyah çay demler gibi demlenmeye bırakılarak içilmelidir. Ayrıca demleme esnasında acılığını kaybetmesi için içine çok az miktarda nane karıştırılarak ferah bir koku yaratması sağlanmalıdır. Tüketilmesi esnasında iki damla limon damlatmanız tamamen acı aromasını alacaktır. Kesinlikle şekerle tatlandırmamalısınız.

Zeytin Yaprağı Çayı Zeytin günümüzde önemi son zamanlarda daha çok benimsenen bitki çayı türlerinden olmaktadır. İşte şimdi kendinize en yararlı bitki çayları hangileridir? Diye sorduğunuzda bu konuda bilinçli olan kişiler kesinlikle zeytin yaprağı çayı diyeceklerdir. Yunan mitolojisine göre zeytinin kutsal sayılmasının nedeni tamamen alternatif tıp konusunda her ürününden yararlanılmasından dolayıdır. Bitki çayları konusunda her türlü bitkinin insan vücudunda yararlı olduğu kesin olmasının yanında zeytin tamamen dipten uca fayda sağlaması ile bilinmektedir. Öncelikle ağız yaraları için taze zeytin yaprağını yıkadıktan sonra çiğnemeniz ve suyunu ağzınızdaki yaraların üzerine gelmesini sağlamanızdan 24 saat sonra yaraların tamamen ortadan kalktığını göreceksiniz.

Ayrıca taze zeytin yaprağı bulamayacağınızı düşünerek önceden topladığınız zeytin yapraklarını cezvede hafif ateşte beş dakika kaynattıktan sonra gargara yaparak da bu tür ağız yarası rahatsızlıklarından kurtulabilirsiniz. Zeytin Yaprağı Çayı Hazırlanışı Bunun için özel bir işleme gerek kalmadan isterseniz kısık ateşte kısa süre kaynatmanız veya sıcak suda demlemeniz hazır bitki çayı olarak içebileceğiniz şifalı içecek olacaktır. Zeytinin acılığını kaybetmesi için bir iki damla limon damlatarak içebilirsiniz. Mide rahatsızlıklarınızı önlemenin yanında dirençli bir bağışıklık sistemine sahip olmanızda en büyük rolü oynayacaktır. Özellikle soğuk algınlığına karşı en etkili bitki çayı olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir