Menu

En Kazançlı Bahçe İşleri

En Kazançlı Bahçe İşleri

 

En kazançlı bahçe işleri aslında ilk etapta maddi kazanç gibi algılansa da gerçekten önemsendiğinde kazancın maddiyattan çok sağlık açısından etkili olduğu anlaşılmaktadır. Kapalı alanlarda sürekli kalındığında insan vücudundaki kinetik elektrik sıkıntı yaratmaktadır. Fakat toprakla uğraşmak hem bu istenmeyen elektriği toprağa vermeye yararken hem de topraktan sağlık elde etmeye destek sağlamaktadır. Topraktan sağlık kazanmak nasıl olur? Derseniz. Öncelikle yetiştireceğiniz ürünler kendi el emeğiniz olduğu için daha lezzetli olacaktır. Ayrıca en kazançlı bahçe işleri olarak söylenebilecek en önemli konu yaratıcılık yeteneğinizin daha üst seviyelere çıkması olacaktır.

Hobi bahçesi içinde ekeceğiniz sebzelerin yerlerinin planlanması ve düzenin önceden tasarlanması yaratıcılık konusunda etkili bir hususu olmaktadır. Burada yaratıcılık yeteneğinizin nasıl etkili olduğu asıl sebzeler boy verip tüm canlılığını sergilediğinde görülecektir. Bu yüzden en başta planlarınız dengeli yapmalısınız ki sebzeler birbirine karışmasın. Eğer salatalık ile domatesleri aynı çizgi üzerine yerleştirseniz asıl yanlışı baştan yapmış olursunuz. Bunun için suyu seve salatalıkları bahçenin en ıslak olacak bölümüne yerleştirirken suyu sevmeyen domatesleri su kaynağına en uzak alan yerleştirmelisiniz.

Bahçe Düzenlemesinde Önemli Hususlar Nelerdir?

• Bahçe düzenlemesi yaparken bitkilerin büyüdüğünde hangi boyutlarda olacağını göz önünde bulundurmalısınız.

• Ayrıca sebzeleri ekme işleminde sık olmamasına özen göstermelisiniz. Eğer işlem sırasında tohumları garanti olsun diye fazla bıraktıysanız, muhakkak seyrekleştirme yaparak yerinden çıkardığınız fideleri şaşırtma yapabilirsiniz.

• Bahçe düzenlemesinde özellikle sarılarak büyüyen sarmaşık çiçeklerini ve sarmaşık fasulyeleri önceden çubuklar dikerek yönünü belirlemelisiniz.

• Bahçe düzenlemesi işlemini daha sebzeler ekilmeden yaparsanız öncelikle sulama sistemini her sebzenin dengeli sulanacağı şekilde yerleştirmelisiniz. Eğer yağmurlama sistemi kurmak zorunda kalırsanız her bitkinin yeterli suyu alabileceği pozisyonda bir sistem oluşturunuz.

• Eğer damlama sistemi kuracaksanız, boruların damlama deliklerinin açık olmasına ve her bitkinin kök kısmına gelecek şekilde döşeme işlemini yapmalısınız.

• Özellikle sık yetişen sebzelerin toplanması esnasında en kazançlı bahçe işleri konusunda başarılı olabilmeniz için aralarına girilecek şekilde düzenleme yapmalısınız. Aksi halde içinde dolaşırken dalların kırılması veya çiçeklerin dökülmesi ürün alımında düşük kalite oluşumuna neden olacaktır.

• Bahçe etrafında eğer ağaçlandırma oluşturulmuş ise dallarının fazla güneşi, engellemesine özen göstermelisiniz. Aynı zamanda kıyıda kalan ve ağaçların altına denk gelen sebzelerin sulama işlemlerini daha dikkatli yapmalısınız. Bahçede yer alan tüm bitkilerin düzenli sulanması ve güneşten aralanması sağlandığı takdirde organik gıda tüketiminden azami fayda sağlamanız en kazançlı bahçe işleri konusunda başarınızı en üst seviyelere taşıyacaktır. Önemli olan toprakla barışık ve bitkiler ile iletişim içinde olabilmenizdir. Bu sayede hem ürünlerden yararlanır hem de stresten uzak zamanları elde etmiş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Evde Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları başlıklı makalemizde Evde Sebze Yetiştirmenin Püf Noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir