Menu

EN HIZLI YETİŞEN AĞAÇ PAULOWNİA

EN HIZLI YETİŞEN AĞAÇ PAULOWNİA

 

en-hizli-yetisen-agac-paulownia

Dünyanın en hızlı yetişen ağacı olarak bilinen Paulownia ağacı ağacının bir değil birden fazla faydası var bizlere. Çin’de yetişen bu ağaç henüz ilk dikildiği yıl olmasına rağmen 8 ila 8,5 metre arası uzayabiliyor. Akabinde bir yıl içerisinde 10,38 metre uzadığı da biliniyor. Tür olarak elongate sınıfına giren bu ağaç hızlı büyümesiyle birlikte dünya rekorunu da elinde bulunduruyor. Henüz bundan daha hızlı büyüyen bir ağaç bulunamadı!

Ağaçların oksijen üretmesinin yanı sıra Paulownia ağacının gövdesinden sert ve kaliteli kereste oluşturmak mümkün. Bu özelliğiyle de yetinmeyen Paulownia ağacının yapraklarını gübre veya hayvan yemi olarak kullanabilirsiniz. Her açıdan tarımda etkili olan bu ağaç Çinlilerin işini oldukça kolaylaştırıyor! Ufak bir not daha! Paulownia ağacının yapraklarının besin değeri, arpanın besin değerine eşittir. Yaprakları sadece bunlarla da kalmıyor adeta bir toz emme makinesi gibi çalışıyor. Bir Paulownia ağacı yaklaşık olarak 15 adet çam ağacıyla aynı toz emme oranına eşit. Yani bir adet ağacın yaptıkları 15 adet ağacın yaptıklarına bedel. Ayrıca Paulownia ağacı sadece yaprak vermekle kalmıyor birde çiçek veriyor bizlere. Çiçeklerde de bal özünün yoğun olması sayesinde arıların sık tercih ettiği ağaçlardan biri. Ayrıca iklim koşulları ideal olduğu zaman Paulownia ağacının 3 ay kadar çiçeklerini koruduğu gözlemlenmiştir.

Ağacın bu kadar faydalı olmasının ardından tarım işi ile uğraşanların gözdesi haline gelmiş bu ağaç için “acaba Türkiye’de yetişir mi, yetişmez mi?” sorusunun cevabı henüz bilinmese de denemekten bir zarar gelmeyecektir. İnternet’ten sipariş vererek tohuma sahip olabilir ve bahçenize ekebilirsiniz. Tohumların fiyatı da pek pahalı değil. Tabi eğer 1-2 tane ekmek istiyorsanız. Ortalama 6-7 lira olan tohumlar böylesine güzel bir ağaç için bence oldukça ideal bir fiyat çerçevesinde.

Bir önceki yazımız olan AĞAÇLARIN FAYDALARI başlıklı makalemizde AĞAÇLARIN FAYDALARI hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir