Menu

Elmanın Faydası, Elmanın Faydaları

Elma, gülgiller ailesine ait olan kültürü yapılan bir meyve çeşididir. Yaprakları 5-12 metre uzayan ve yaprakları dökülen tacı geniş bir ağaç türüdür. Yaprakları karşılıklı dizili, oval şeklinde, uç kısımları sivri, kenar kısımları dişli ve alt yüzeyi biraz tüylüdür. Yapraklarının uzunluğu 5-12 metre, genişliği 3-6 cm ve sapları 2-3 cm’dir. Çiçekleri yapraklarıyla birlikte açmaya başlar. 2,5-3,5 cm genişliğinde beş yapraklı olurlar. Meyvesi sonbahar ayında olgunlaşmasını tamamlar.

-35 derece kadar soğuğa dayanıklıdırlar. Sıcak ve kurak olan ortamlardan hiç hoşlanmazlar. Toprakları tınlı,kumlu ve en az 1 metre derinliğinde olmalıdır. Taşlı ve kireçli olan toprakları hiç sevmezler. Taban suları 1 metreden yakın mesafede olmamalıdır.

Elmanın kültür çeşitlerinin üretimi aşıyla yapılmaktadır. Ama bazı çeşitleri ise kök sürgünü yöntemi ile üretilmektedir. Tohumdan yetiştirilen yabani elmaları anaç olarak kullanabilirsiniz. En fazla Amasya ilinde üretimi yapılmaktadır.

Meyvelerini verme yaşları kullanılan anaç çeşidine farklılık gösterebilir. Bazı anaç türleri ilk ekildiği yıl meyvelerini verirken başka anaç türleri ise üçüncü yaşını doldurduğunda meyvelerini vermeye başlayabilirler. Verimleri en geç alınan anaçlar ise normal bir elmanın çekirdeğinden üretilmiş olan anaçtır. Bu anaç türleri meyvelerini 5 ve 6 yaşları arasında verirler.

Amasya elması kış aylarında çok sık tüketilen bir meyvedir.

Elma oldukça bol vitamini olan bir meyve türüdür. İçerisinde A vitaminini çok bol miktar da vardır. B vitaminini ise az miktar da bulundurur.

Elma yiyen insanların teneffüs yolları sıkıntısının ve akli bozukluk hastalığının ve diş çürümesinin yüzdelik oranla çok az miktara indiği belirlenmiştir.  Akciğer ve prostat kanseri olasılığını aza indirdiği belirlenmiştir.

Türkiye de meyve türleri arasında çok iyi bir gelir getiren meyve çeşitleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Portakal Ne Zaman Çıkar? başlıklı makalemizde Portakal Ne Zaman Çiçek Açar, Portakal Ne Zaman çıkar ve Portakal Ne Zaman toplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir