Menu

Elma Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Elma Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

 

elma-agaci-bakimi-nasil-yapilmalidir

Elma yemeklerde , içeceklerde, tatlılarda, komposto yapımında hatta parfüm, krem gibi ürünlerde dahi kendisinden faydalanılan bir meyvedir. Ülkemizde elma; İç Anadolu’da , Orta Karadeniz’de ve Akdeniz’de yetiştirilmektedir. Öncelikle elma ağacının etrafındaki yabani otlar temizlenmelidir. Ayrıca ağacın köklerinin toprağın derinlerindeki su ve minerallere erişebilmesi için toprağın havalandırılması gereklidir. Bu işlemler yapılırken elma ağacının köklerinin daha yüzeye yakın olan kısımlarının zarar görmemesine dikkat edilmelidir. Kökleri parçalayacak kadar derin sürüm işlemi yapılmamasına özen gösterilmelidir. Elma ağacının kökleri saçaklıdır. Bu nedenle diğer meyvelere oranla çok daha fazla su ihtiyacı olan bir meyvedir. Toprağın nemli olması elma ağacının yetişmesi için ideal olandır.

Özellikle yazları sıcak havalarda toprağın nemi azalmakta v elma ağacının bulunduğu toprağın su ihtiyacı artmaktadır. Bu yüzden yazları daha çok sulama yapılmalıdır. Sulama işlemi olabildiğince daha erken bir dönemde yapılmalıdır. Yazın yapılan sulama mart ayında başlanmalı ve yaz sonuna dek düzenli olarak yeteri miktarda sulama yapılmalıdır. Elma ağacı yetiştirirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus gübreleme işlemidir. Gübreleme işlemi; toprağın durumuna, elma ağacının gelişimine göre değişir. Azotlu gübre kullanılması elma ağacının verimini arttırır. Fakat azotlu gübre, elmaların olgunlaşma dönemine geldiğinde bitmiş olmalıdır. Bunun yanında sodyum ve potasyum minerali açısından zengin gübreler de kullanılmalıdır. Potasyum minerali açısından zengin gübreler meyvenin lezzetinin daha iyi olmasını ve meyvelerin daha iri olmasını sağlamaktadır. Bu işlemlerin yanı sıra meyve seyreltme işlemi de yapılmalıdır. Çünkü ağacın gövdesi fazla miktardaki meyveyi taşımakta zorlanabilir. Meyve seyreltme ise çiçeklerin bir kısmını veya olan meyvenin bir kısmını yok etme işlemidir. Sonbaharın sonlarında yapraklarını döken elma ağacına son olarak budama işlemi yapılmalıdır. Ağacın kökündeki fazlalık kısımlar budanmalıdır.

Dallarda yukarı doğru dik olarak uzayan dallar da kesilmelidir. Budama işlemi kış aylarında henüz çiçek açmadan yapılmalıdır. Elma ağacı dikildikten sonra ilk üç sene meyve oluşumu beklenmemelidir. Bunun için ilk üç sene içerisinde oluşan tomurcuklar temizlenmelidir. Elma ağaçları mart ayının başından nisan ayının sonuna dek çiçeklenir. Temmuz ayından sonra ise meyve vermeye başlar. Temmuz ile eylül arası ise elma ağaçlarının hasat zamanıdır. Çiçek açmasından önce ve sonra ilaçlama yapılmalıdır. Ayrıca temmuz ayında ve de kış aylarında ilaçlama yapılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Sarımsak Bitkisinin Faydaları başlıklı makalemizde Sarımsağın Faydası, sarımsak ve Sarımsak Bitkisinin Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir