Menu

EĞER TOPRAK YOKSA VERMİKÜLİT VAR

EĞER TOPRAK YOKSA VERMİKÜLİT VAR

 

eger-toprak-yoksa-vermikulit-var

Kaliteli bir tarım gerçekleştirmek için en önemli faktörlerden biri topraktır. Toprağın iklim şartlarıyla uyumu vs. faktörlere dikkat edilmemesi halinde tarımdaki kaliteyi düşürdüğünü biliyorsunuz. Peki, eğer toprak yoksa; tarım imkansız mıdır? Tabi ki değildir. Evinizin bahçesinin herhangi bir bölümünde kullanarak hatta ve hatta evinizin balkonunda bile gerekli koşulları yerine getirirseniz tarımı gerçekleştirmeniz mümkün.

Peki, tarım yapabilmek için toprak yerine hangi malzemeleri kullanabilirsiniz? Toprak yerine perlit denilen volkanik kayaçların öğütülüp 900 ila 1000 derece arasında oldukça yüksek sıcaklıklara maruz bırakılıp elde edilen maddedir. Rengi beyazdır, nötr yapıda ve sterildir. İçerisinde çok küçük hava kabarcıkları bulundurur ve bu da bitkinin topraktan nem alması ve havalandırma yapması için oldukça iyi bir etkendir. Vermikülit yataklarından elde edilen vermikülit maddesi de perlit gibi 1000 dereceyi bulan sıcaklıkla beraber fırınlandıktan sonra elde edilen mika mineral tipte maddedir. Vermikülitin tarım için en verimli yönü su tutabilmesidir. Bünyesinde oldukça fazla suyu tutabilir ve bitki kökleri için gerekli olan su ihtiyacı böylelikle karşılanmış olur. Oldukça iyi olmasının yanı sıra sterildir ve fazlasıyla hafiftir. İşlenmiş kil de topraksız tarım için toprağın yerine kullanılabilecek uygun bir maddedir.

Silis kumunun yüksek sıcaklıklarda eritilmesiyle birlikte ortaya çıkan ısı yalıtım malzemesidir. İçerisindeki havalandırması ve su tutması oldukça iyi olduğundan dolayı topraksız tarım için uygundur. Pomza adı verilen madde de topraksız tarım için elverişli bir maddedir. Kraterlerden köpük halinde çıkan magmanın soğumasının ardından elde edilen katı maddedir. Magmadan oluştuğundan dolayı asidik olanları mevcuttur. Asidik olanları beyaz veya kirli beyaz renktedir. Bazik olanlarının rengi ise açık renkli değil koyu renklidir. Bazik olanlar kahverengi veya siyah rengine sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Tohum Çeşitlerinden Aspir Ve Kanola başlıklı makalemizde Tohum Çeşitlerinden Aspir Ve Kanola hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir