Menu

Ebegümeci Çayının Faydaları

Ebegümeci bitkisi, özellikle nemli ortamları çok seven bir bitkidir. Bu özelliğinden dolayı, deniz kenarında, nehir kenarlarında ve bataklık yakınlarında bolca bulunmaktadır. Cilde kattığı yumuşaklık ile ünlü olan bu bitki, daha pek çok fayda sağlayacak özelliğe sahiptir.

Ebegümeci Çayı Neye İyi Gelir?

Mide ve bağırsakların temizlenmesinde çok etkili olan ebegümeci otu, yaprakları kullanılarak çay şeklinde tüketilebilmektedir. Ebegümeci çayı, öksürüğe ve boğaz kuruluğuna çok iyi gelen bir içecek olacaktır. Sindirim sisteminin çalışmasını da düzenleyen bu bitki, aynı zamanda gastrit gibi problemlerin ortaya çıkmasını engelleyecek yapıya sahiptir. Strese de iyi gelen ebegümeci, yatıştırıcı etkisiyle çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Ebegümeci Çayı Nasıl Demlenir?

Ebegümeci çayı, hazırlanması en kolay çaylardan bir tanesidir. Yaprakların kurutulmuş olarak kullanılması önerilmektedir. Büyük bir su bardağı kadar kaynatılmış suya atılacak olan 3 – 4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci yaprakları, çay için yeterli olacaktır. Yaklaşık 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve daha sonra süzülerek fincana aktarılır. Dilediğiniz takdirde uygun tatlandırma yöntemlerinden birini kullanarak içimini kolaylaştırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir