Menu

Ebegümeci Çayının Faydaları Nedir ?

Malvaceae familyasında yer alan ebegümeci bitkisi (Latince: Malva sylvestris, Althaea officinalis, Malva neglecta) nehir kenarlarında, bataklık köşelerinde, deniz kıyısında ve rutubetli ortamlarda yetişen ve yayılan Akdeniz ülkelerinde ve Kuzey Afrika bölgesinde bulunan çok yıllık 1 metre boyunda bir bitkidir. Kuzey Afrika bölgesinde yetişenler 1 yıllık olur. Ayrıca Avrupa kıtasının güney kesimlerinde de yetişmektedir. Ebegümeci bitkisinin yer aldığı malvaceae familyasında yaklaşık olarak 1000 farklı tür bulunur ve bunların bir çoğu farklı koşullara ayak uydurabilir.

Kakao, hibiskus ve kola fındığı ebegümeci bitkisi ile aynı familyada yer alır. Bitkinin ismi “yumuşatmak” anlamından gelmektedir. Yunancada “Mallow” olarak geçer. Bu isim bitkiye cildi yumuşatmasından ve sindirim sistemini rahatlatmasından dolayı verilmiştir.

Ebegümeci Bitkisinin Faydaları / Yararları Nelerdir ?

  • Boğaz kuruluğunu geçirir. Boğaz kurumasına iyi gelir.
  • Sindirim sistemini hızlandırır. Sindirimi kolaylaştırır.
  • Yatıştırıcı etkisi bulunur.
  • Ebegümeci sakinleştirir.
  • Cilde yumuşaklık katar.
  • Kuru öksürüğü geçirmektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Mide ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.

Ebegümeci Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Klorsüz temiz çeyrek litre kaynamış su içerisine ortalama 3-4 çay kaşığı kadar kurutulmuş ebegümeci atıp yaklaşık 10 – 12 dakika demlenmesini bekleyin. Demlenme sonrası afiyetle içebilirsiniz.

Ebegümeci Bitkisinin Sağlığa Olan Faydaları Nelerdir ?

Tarih boyunca besin kaynağı olarak tüketilmiş olan egebümecinin çiçekleri, yaprakları ve kökü çeşitli bir takım rahatsızların tedavisinde kullanılmaktadır. Ebegümeci bitkisinin suyunu yüzünüzü yıkamak için kullanabilirsiniz. İçerisinde yer alan galaktoz, ramnoz, glukuronik ve galakturonik asit sindirim sisteminde yaşanan gaz, kabızlık ve hazımsızlık sorunlarına iyi gelmektedir.

Ebegümeci bitkisi hakkında araştırmaların sayısı oldukça az olmakta birlikte bazı araştırmalar sonucu sindirim sistemi, solunum yolu ve cilt için bir anti-enflamatuar olarak kullanılabileceği yönünde sonuçlar elde edilmiştir. Diş eti iltihapları ve boğaz ağrısı için yaygın olarak kullanılmaktadır. Soğuk içecek veya çay formunda tüketildiğinde gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olur.

Ebegümeci Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir ?

Genel anlamda güvenilir bitki olarak kabul göre ebegümeci, hamile veya emzirme döneminde yer alan bayanlara önerilmez. Doktora danışmadan tüketilmesi tavsiye edilmez.

Ebegümeci Bitkisinin Kısa Tarihi

Bu bitki Roma ve Antik Yunan döneminden beri günümüze kadar kullanılmış  olup ve halen daha kullanılmaya devam edilmektedir. Milattan Önce (M.Ö) 8. yüzyıldan beri bir besin kaynağı ve sağlık deposu olarak kullanılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir