Menu

Düğüne Çiçek Nasıl Seçilir


Düğüne Çiçek Nasıl Seçilir

dugune-cicek-nasil-secilirGelinlik seçildikten sonra gelinlikle ilgili konular bitti sanmıyorsunuz değil mi? Gelin çiçeği seçiminin kolay olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. El buketinizi seçerken dikkat etmeniz gereken pek çok değişken bulunuyor. Gelin çiçeği seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken her şeyi yazımızda bulabilirsiniz. Buket ile Gelinliğin Uyum Sağlaması El buketinizin kaplaması ile çiçeklerinin rengi mutlaka gelinliğinizle uyumlu olmasına dikkat ediniz. Çünkü gelin çiçeği bir gelinin en önemli aksesuarlarındandır. Nikâhta ve ya düğünün ilk kısmında elinizde olacak buket göze batmaması gerekir ancak şıklığı ile de kendinden söz ettirecek görselliğe sahip olmalıdır. Gelinliğinizle uyumu bir buket sahibi olmak için gelinlik kumaşınızdan örnek bir parça ya da bir fotoğraf ile çiçekçinize gitmeniz yeterli olabilir. Düğüne çiçek nasıl seçilir,Düğün Temasının Önemi Gelin buketinizin düğün temasına ne kadar uyumlu? Mesela deniz temalı bir düğün düşünüyorsanız buketinizi ufak deniz kabukları ve ya mavi kurdele ile süslemelisiniz. Veyahut şık bir otel düğünü planladıysanız gelin buketinizi parlak taşlar ya da inci taneleri ile süsleyerek temayı zenginleştirmeniz mümkündür. Saç Stilinizi Göz Önüne Almalısınız! Aklınıza dahi gelmemiştir ancak gelin buketinizi tasarlarken mutlaka düğününüzde kullanacağınız saç modelini de göz önüne alınız. Saç stiliniz ile bir kontrast oluşturmak isterseniz yani sıkı bir topuz modelinde karar verdiyseniz salık ve ya sarkıntıları olan şık bir buket çok hoş gözükmenizi sağlayacaktır. Saçınızda kullandığınız taşlı toka yâda taç gibi aksesuarların benzerlerini buketinizde kullanarak süper uyumu da yakalamanızı kolaylaştıracaktır.

Zarif Aksesuarlar Gelinliğinizde kullanımı tercih edilen boncuklar, değerli taşlar ve ya kuşak gibi ufak detayları düğün çiçeğinize aktarma fikri hakkında ne düşünürsünüz? İnce detaylardan hoşlanıyor ve dikkatli konukların gözüne girmek istiyorsanız ise çiçekçinize gelinliğinizin bir fotoğrafını götürmelisiniz ve kullanılan malzemelerden bahsedebilirsiniz. Anneniz ile kayınvalideniz için de bileklerine takabilecekleri ufak buketler çok tatlı bir sürpriz olabilir. Bu arada el buketinizden bir düzine yaka çiçeği yaptırmayı da unutmayınız. Cesur Olmalısınız! Beyaz gelinliğinizin içerisinde elinizde ne renk bir buket düşündünüz? Beyaz ve tonlarının ağırlıklı olduğu gelin buketlerinin modası hiç geçmeyecek olsa da siz bu yıl düğünlerde rengârenk ve cesur el buketleri görürseniz şaşırmayınız. Öte yandan ise cesurluk elbette yalnızca gösterişli tasarımlarla renkleri korkusuzca kullanmak olmamalıdır. Son derece ise minimal ögeler ile sade renklerle de cesaret isteyen bir gelin buketi tasarımına sahip olmanız gerekir.

Peki ya, hiç gelin buketinin nasıl ortaya çıktığını merak ettiğiniz oldu mu? Gelin cevabını birlikte verelim! Düğün gününüz için belirlediğiniz çiçeklerin kökeni çok farklı kültürel ile tarihi geleneklere dayanmaktadır. Rivayete göre 16.yüzyıl İngiltere’sinde insanlar senelik banyolarını Mayıs ayında yapılıyor ve Haziran’da da evlenmektelermiş. Vücutlarından çıkan kokuyu bastırmak amacıyla gelinler ellerinde taze çiçek buketleri taşımayı tercih ederlermiş. İşte senede bir kez yapılan banyolardan mütevellit kötü kokuyu gizlemek gelin çiçeğinin ortaya çıkışına işaret edilmektedir. Düğününüz Ne Renk Üzerine Organize Edeceksiniz? Düğüne çiçek nasıl seçilir, Her düğünün kendine özgü bir teması ile ruhu bulunmaktadır. Gelin el buketi için seçeceğiniz çiçekler düğün mekânınızda kullandıklarınızla bir uyum içinde olursa seçtiğiniz temalarda bütünlüğü yakalamanız daha kolay olmaktadır. Klasik gelin buketlerinin dışında kendi özel potpurinizi yaratabilirsiniz ve gerekirse de çiçekleri tek tek kendiniz belirleye bilirsiniz. Tercihinizin içinde biraz yeşil olan doğal çiçeklerden yana tercih edebilirsiniz. Aynı renk tonunda kalmaya özen gösterin ve özellikle de seçtiğiniz renklerin neyi temsil ettiğini mutlaka öğrenmelisiniz.

Çiçeklerin Dili Nasıl Anlaşılır?

Çeşitli kaynaklara göre çiçeklerin dili ilk defa 17. yüzyılda İstanbul’da oluşturulmaya başlanmıştır. Taşıdıkları anlamlara ilişkin olarak Fransa’ya da sıçrayan merak ile kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır. Mesela Victor’a döneminde çiçeklerin anlamları ile büyülenen insanlar gerçek aşkı temsil eden gülleri gelin çiçeklerinin vazgeçilmezi haline getirilmiştir. Eski Yunan gelinlerinin ise eşlerine olan sonsuz aşklarını sembolize etmesi için gelin çiçeği olarak çoğunlukla sarmaşık taşımaktadırlar. Siz siz olun gelin buketinizde umutsuz bir aşkı sembolize eden sarı laleleri ve alınganlığı çağrıştıran mimozaları tercih etmeyiniz. Bağlılığı sembolize eden hanımeli ve ya mavi menekşeyi eşinize ‘seni seviyorum’ demenin en doğal yolu ıhlamuru işe onu çok seksi bulduğunuzu anlatan yasemini bir kenara yazmalısınız. Afrodizyak Etkisi Çiçekler hem koku alma duyumuza hem de görme duyumuza hitap ederek bizi etkisi altına almaktadır. Bu etkiler kültürel ile tarihi farklılıklarla karşımıza çıkmaktadır. Bir rivayete göre Tudor İngiltere’sinde gelinler gülsuyuna batırılmış kadife çiçekleri el buketi olarak taşırlar ve daha sonrasın da afrodizyak etkisi yarattıklarını düşünerek bunları yiyorlarmış. Özellikle Orta Doğu’da gelin buketine acı bir bitki olan tarhun katılır ve evliliklerin tatlı zamanlar kadar acı olanlarda da sürmesi için bir etki yarattığı düşünülmekteymiş. Yine de Büyük Britanya’nın Victor’a döneminde başlayan bir adet bugün şekil değiştirerek varlığını sürdürüyor. Gelin, kutlama alanından ayrılırken yakın arkadaşına onu kötü ruhlardan korumak için buketini emanet etmekteymiş. Günümüzde ise; rastgele havaya atılan buket bekâr arkadaşlar arasında evliliğe en yakın olanı belirlenmektedir. Mevsimlere Göre En Uygun Çiçekler Ocak- Mart: Lale Şubat- Mayıs: Dağ Lalesi Mayıs- Temmuz: Yalancı Yasemin Nisan- Mayıs: Ortanca Nisan- Haziran: Gül, Frezya Ağustos- Kasım: Papatya Kasım- Şubat: Karanfil ve Gül

Bir önceki yazımız olan Gül Bahçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir