Menu

Dua Çiçeğinin Özellikleri

dua-cicegiDUA ÇİÇEĞİ NEDİR?
Hoş görüntü veren iç mekanların süs bitkilerinden birisi ‘Dua çiçeği’dir.
Bir çok çeşiti olmakla birlikte görüntüsü yeşil ve kahverenginin tonlarıdır.
Bakımının ve yetiştirilmesinin kolay olduğundan dolayı en çok tercih edilen çiçeklerden biridir.
İsminin dua çiçeği olmasının sebebi vardır. Bu sebep, gün batımında sonra çiçeğin yaprakları dua eden insanın eli gibi iki yana açılan görünüm kazanmasıdır.
Yaprakları için yetiştirilen bu bitki ortama dekor olarak kullanılabilir.

Nasıl Yetişir?
Aydınlığın ve gün ışığının olduğu ortamlarda yetişmelidir. Şekilsiz büyümesinin nedenlerinden biri loş, ışıksız ortamlarda yetişiyor olmasıdır. Saksıyı 2 yıldan daha erken değiştirmeyin.

Nasıl çoğalır?
Dua çiçeği ayırma metodu ile çoğaltır. Saksınızın en altından çıkacak olan küçük ve yeni gelişmekte olan yaprağını alıp başka bir saksıya dikerek çoğaltabilirsiniz.

Nasıl Sulanır?
Dua çiçeğinin toprağının kurumamasına özen gösterin. Nemi seven bu çiçeği ılık su ile sık sık sulayın. Kış aylarında bu sulamayı toprağın durumuna göre biraz daha azaltabilirsiniz .

Nasıl korunur?
Dua çiçeğine ciddi zararlar veren Kırmızı Böceklerden ilaçlama yöntemi ile kurtulmalısınız. Yaprakların altta kalan kısımlarına özellikle bol miktarda yaparsanız iyi olur. Bu ilaçlamayı zamanında yapmazsanız çiçeğiniz kurur.

Bir önceki yazımız olan Kökleri Kurumuş Bitki Nasıl Kurtarılır? başlıklı makalemizde çiçek, çoğaltma ve çürük hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::, , ,

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir