Menu

Domates Fidesi Ne Zaman Dikilir ?

Domates ekimi için en uygun mevsim hangisi, domates ne zaman ve ne şekilde dikilir, nasıl toprak kullanılmalı ? gibi soruların yanı sıra saksıda domates yetiştiriciliğine değineceğiz.

Toprak ısısının sıcağa yakın olduğu zamanlarda Mayıs bitiminde domates ekilir. Domates hayvan gübresini çok sever ve güneş ve su bu canlı için vazgeçilmezdir. Domates fideleri marketlerde, pazarda veya ziraat dükkanlarında bağ olarak satılır. Bağlarda genellikle 6-7 tane domates fidesi bulunur.

Dikeceğiniz kadar fide / bağ aldıktan sonra uygun boyutlu bir saksı seçmeniz gerekir ve saksının alt deliğine drenaj için bir taş koymak gerekir. Taşı koyduktan sonra içine bir miktar toprak koyun ve sonrasında domates fidesini kök boğazı toprak üzerinde kalacak şekilde, saksının ortasına koyup toprakla etrafını kapatın. Çok fazla sıkıştırma yapmadan saksıyı doldurun.

Bir önceki yazımız olan Evde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde Evde Plastik Şişelerde Kültür Mantarı Nasıl Yetiştirilir?, kültür mantarı ve mantar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir