Menu

Dikilen Fidanın Bakımı Nasıl Yapılır?

Fidan yılın zamanı dikilebilir. Ama ilkbahar veya sonbaharda dikilmesi genel bir tavsiyedir. Eğer dikilecek toprak aşırı derece de nemliyse toprak seviyesinden biraz yükseğinde oluşturabilirsiniz. Suyun köklerine süzülmesine olanak sağlar. Şunu da söylemem gerek killi toprağın zararı olmaz hatta biraz da yararı vardır.

Çıplak köklü bir fidan dikiyorsanız ilk önce köklerinde ki kırık veya çok büyümüş kökleri kesip ayırınız.  Ancak saksıda ki bir fidanı dikiyorsanız saksıyı çıkarın ve kök tarafını açın. Ardından bir alan belirleyin ve orayı açın. Dikim yapacağınız ortamı kirliyse temizleyin (ot ve çimen). Köklerin girebileceği kadar yer açın. Açtıktan sonra sıra çiçeklenme ve meyvelenmede. Fidanların bazıları bir yılda çiçeklenir. Ve hemen meyveyi verir. Şimdi de budama da. Kök fidanlar fidanlıkta topraktan koparılarak alındığı için kök azalmıştır. Kök ve bitkinin arasında denge oluşturmak için fidanın tepesi altmış ila doksan santimetreden budanmalı. Ama eğer fidanınız tüplüyse buna hiç gerek kalmaz.

Sırada gübreleme mevcut. Yeni kök fidanınız, kök kısmı oluşana kadar gübreye ihtiyaç duymaz. Dikimden sonra gübreyi yavaş etki gösteren organik maddeleri ve kompostoları toprağın yüzeyine yaymanız gerekir.

Bu işlemden sonra malçlamak var. Yeni dikilmiş ya da daha önce dikilmiş fidanlarınızın çevresini malçlamanız gerek. Malç çürürken fidanınıza besin sağlayacaktır. Malç, gövdeden beş on santim arası uzak olması gerekir. Böcekler bunları yediklerinde ağaçlarınıza yaklaşmazlar.

Sulama kısmına gelecek olursak, diktikten sonra iki yıl haziran-eylül arası haftada 2 kez sulamanız yeterli olacaktır. Devam yıllarında haftada 1 kez sulama yeterlidir. Tüm bitkiler için derin sulama çok önemlidir. Derin sulamayla bitkinin köklerini daha derine inmesini sağlar. Bu da bitkinizi hem güçlü hem de kuraklığa karşı korur.

Bir önceki yazımız olan Biber Hangi Mevsimde Ekilir? başlıklı makalemizde biber hangi ayda ekilir, biber hangi mevsimde ekilir ve Biber nasıl ekilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir