Menu

Dikenlerin Sultanı Kaktüs

Dikenlerin Sultanı Kaktüs

Etiketler:Kaktüs, Kaktüs Bakımı, Kaktüs Çiçeği, Kaktüs Sulama, Kaktüs Bitkisi

Farklı şekiller de ve de farklı boylarda olan dikenlerin sultanı kaktüsün bazı türleri ise çiçeklenir. Dikenlerin Sultanı Kaktüsü sizlere açıklamaktayız. Çiçeklerinin renkleri de farklı olup genellikle kırmızı ve sarı olanları yaygındır.

Bakımı

  • Çoğu hava ortamına ve alana uyum sağlayan kaktüs daha çok direk güneş ışı ile temastan hoşlanır. Kaktüs çok sıcak havalara dayanıklılık gösteren bir bitkidir.
  • Çok fazla sıcaktan etkilenmeyen kaktüs, çok soğuk ortamdan da etkilenmeyerek köküne her hangi bir zararın gelmesini engeller.
  • Bulunduğu ortamda olabilecek başka cisimler ile temasını engelleyin.
  • Özellikle soğuk havalar kaktüsün gelişimi için önemlidir. Bu sebep ile bu aylarda açık alanlarda tutulması gerekir.

Sulama

Sulama da dikkat edilmesi gereken unsurlar suyun toprağın tamamına yayılması ve düzenli olmasıdır. Toprağın hep nemli olmasına gerek olmayan bu bitki, toprağın tamamen kurumasının engellenmesi yeterlidir.

Çoğaltma

  • Kaktüs bitkisi her daim çoğaltılabildiği gibi kış aylarına nazaran yaz aylarında yapılan çoğaltma işleminden daha verim alınır.
  • 5 ya da 6 yılda bir saksı değişimi yapılabilir.
  • Çoğaltma işlemi kökünden yapılabileceği gibi bazı şekilli kaktüslerin yaprak şeklindeki bölümlerinden koparılarak toprağa yerleştirilmesi ile de köklendirme yapılabilir. Eğer kaktüsünüzün çok boy atmasına engel olmak istiyorsanız yapraklı olan kısmı kopararak yeni kaktüs oluşumu yapabilirsiniz. Bu işlem her kaktüs çeşidi için olmaz.

Kökten ayırdığınız ya da kopararak köklendireceğiniz kaktüsünüze de aynı bakımları yapmanız gerekir.

Dikenlerin Sultanı Kaktüs Resimleri

Bir önceki yazımız olan Mahlep Ağacı Ve Mahlebin Kullanım Alanları başlıklı makalemizde Mahlep, Mahlep Ağacı ve Mahlep Ağacı Bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir