Menu

Dereotu Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

Dereotu Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

Dereotu-Nasıl-Yetiştirilir-Faydaları-Nelerdir

 

Maydonozgiller familyasından olan dereotu, yaydığı koku ile zararlı böcekleri uzaklaştırır. Hem besin olarak hem de diğer bitkileri korumak için oldukça yararlı bir bitkidir. Dereotu insan sağlığı açısından son derece yararlıdır. En bilinen yararları arasında emziren kadınların süt miktarını arttırması vardır. Bunun yanı sıra mideyi rahatlatır, mide ve bağırsağa iyi gelir, kötü nefes kokusunu yok eder ve birçok yemeğe lezzet katar. Dereotu ne zaman dikilir konusunda ise verilebilecek en iyi yanıt ilkbahar olacaktır. Dereotu ilkbaharda dikilmelidir. Dikmek için en uygun yer gölgede kalmayacak ve sürekli olarak güneş ışığı alabilecek bir yerdir. Dereotunu ekmeden önce toprağı çapalamalısınız. Ve Daha sonra yanmış çiftlik gübresi serpmelisiniz. Toprağı hazır hale getirdikten sonra ise ekilecek yerlere dereotu tohumlarını serpin. Serpme işleminden sonra elinizi kullanarak toprağa birkaç kere hafifçe vurarak tohumların toprak altında kalmasını sağlayın. Can suyu verdikten sonra 20 gün içinde çimlenmeye başlayacaktır.

 

Dereotu, çimlenme oranı en düşük bitki olarak bilinir. Dikmiş olduğunuz her tohum çimlenmeyebilir. Bu yüzden ekim yaparken çok fazla sayıda tohum atmalısınız ki çimlenme oranı daha da artsın. Dereotunu ektikten sonra çok fazla müdahale etmenize gerek yoktur. Gelişme sürecinde çapalamanız gerekmez. Kendi başına çok daha iyi bir şekilde büyüyüp gelişecektir. Ancak bu süreçte düzenli olarak sulamanız gerekir. 2 ay içinde olgunluğa ulaşan dereotunu, hasat etmek için yapraklarını kesmelisiniz. Ancak kullanacağınız kadar yaprak kesmelisiniz. Çünkü dereotu buzdolabında uzun süre muhafaza edilemez. Dereotu bitkisi yaz aylarında çiçeklenmeye başlar ve yaz sonunda tohumları oluşur. Tohumlarını tekrar ekerek yeni dereotu bitkisi oluşturabileceğiniz gibi kurutup çay şeklinde içebilir ya da yemeklere de katabilirsiniz.

 

Eğer bahçenizde dereotu yetiştiriyorsanız yanında havuç yetiştirmemeye özen gösterin. Dereotunun yanında turp, fasulye ya da salatalık yetiştirebilirsiniz. Dereotunun yaprakları ipliksi uzantılar şeklinde olmasının yanı sıra koyu yeşil renktedir. En çok Ege bölgesinde yetiştirilen dereotu, yaz aylarında kullanılır. Dereotu bol sulanması gereken bitkidir. Bu yüzden mutlaka her gün düzenli bir şekilde sulamanız gerekir. Yeterli miktarda su verilmediğinde tohumlar kuruyabilir. Dereotunun içeriğinde bol miktarda Fosfor, Bakır, Magnezyum, A ve C vitaminleri ile Potasyum, Kalsiyum, Demir ve Çinko bulunur. Bu açıdan dereotu düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu C vitamininin @’ını, A vitamininin ise C’ünü karşılar. Bu tür faydalarının yanı sıra tok tutma özelliğinden dolayı diyet listelerinde de bulunması önerilir.

Bir önceki yazımız olan Dereotu başlıklı makalemizde dereotu, Dereotu Bakımı ve Dereotu Tohumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir