Menu

Dereotu Evde Nasıl Yetiştirilir ve Faydaları Nelerdir

Evde Dere Otu Yetiştirmek                                   Dereotu-Bitkisinin-Faydaları

Evimizin bir köşesinde baharatlık taze bitkiler yetiştirmeye ne dersiniz. Evde dere otu bu iş için en uygun bitkilerden biridir. Kokusu güzel olan ve yiyeceklerin içine katıldığında ayrı bir aroma veren dere otu yılın her ayında saksınızda bulunabilecek bir bitkidir. Yeşilliğiyle ve kokusuyla huzur verecek olan bu bitkiyi mutfağınızın bir köşesinde hazır baharat olarak bulundurabilirsiniz.

Dereotu Faydaları

Süt sorunu çeken bir anne gördünüz mü? Cevabınız evetse bir demet dereotu işine çok yarayacaktır. Doğal bir süt artırıcı olan dereotu yeni doğum yapan birine çiçek yerine götürülebilecek şeylerden biridir. Bir demet çiçeğin yanında bir bağ dereotu da götürebilirsiniz. Dere otunun faydalarından biride mide şikayetlerine iyi gelmesidir. Hazmetme sorununuz yada şişkinlik sorununuz varsa dereotunu da mutlaka bir deneyin.

Dereotunun Yetiştirilmesi

Dereotu hiç eksik olmasın istiyorsanız her ay düzenli olarak ekim yapabilirsiniz. Bir taraftan tohuma giderken diğer taraftan yeniden yeşillenen dereotlarınız olacak. Ekim yaparken dikkat etmeniz gereken ilk şey dereotu tohumdan az çıkan bir bitkidir. Bu yüzden dereotunun yetiştirilmesinde tohumlamayı bol yapmalısınız. Suyu çok seven dereotunu mümkün olduğunca bol sulamak iyi olacaktır. Düzenli sulama ve bakımla 2-3 haftada yetişmeye başlayacak ve yeşil yeşil filizler topraktan çıkacak. Yeşerdikten sonra da bol sulama dereotunun iyi yeşermesini  sağlayacaktır. İki ay gibi bir süre sonunda olan ve tohumlanma ya başlayan dereotu yeni dallar vermez olur ve ömrünü doldurur. Bizlerde her ay ektiğimiz yeni çimlerle bu güzel bitkiden sürekli yiyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Dereotu başlıklı makalemizde dereotu, Dereotu Bakımı ve Dereotu Tohumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir