Menu

Defne Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir

Defne Yaprağı Nedir Faydaları Nelerdir

 

defne-yapragi-nedir-faydalari-nelerdir

Defne yaprağının Latince ismi laurus nobilis olup Türkiye’de Akdeniz defnesi olarak anılır. Defne her zaman yeşil kalabilen bir bitki olup yaz ve kış mevsimlerinde de yaprak dökmeyen bir yapıya sahiptir. Defne aromatik bir bitki olup güzel kokulu bir bitkidir. Defne yaprağının sağlık açısından pek çok faydası vardır. Özellikle kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi kışın sıklıkla görülen rahatsızlıklara karşı koyucu ve iyileşmeye yardımcı etkileri vardır. Ayrıca balgam söktürücü olarak da etki eden bir bitkidir. İdrar söktürücü olarak da defne yaprağından faydalanılabilir.

Bunların yanında yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Astım gibi solunum rahatsızlıklarının giderilmesinde de defne yaprağından faydalanılabilir. Kuru ciltler için de fayda sağlar. Cildi güzelleştirir ve daha genç bir görünüm kazanmasını sağlar. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Kemik hastalıklarının iyileşmesine de yardımcı olunduğu iddia edilmektedir. Kolestrol ün düşürülmesinde yardımcı olur. Sedef, egzama gibi deri rahatsızlıklarının iyileştirilmesinde de defne yaprağından faydalanılır. Alzheimer hastalıklarında da etkili olduğu söylenmektedir. Romatizma ağrılarına ve bunun yanı sıra kulak ağrılarına da iyi geldiği bilinmektedir. Sakinleştirici özelliği de vardır. Defne yaprağı mide rahatsızlıklarına karşı da son derece etkilidir. Baş ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır. Terlemeyi sağlayarak vücuttaki mikropların dışarı atılmasına yardımcı olur. Saçların daha hızlı ve daha sağlıklı bir şekilde uzamasına fayda sağlar. Ayrıca bazı kanser türlerine karşı koruyucu ve iyileşmeye yardımcı etkileri olduğu söylenmektedir. Ancak kanser ciddi bir rahatsızlık olup doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü etkisi de vardır. Ayrıca kilo vermeye de yardımcıdır.

Tüm bunların yanında defne yaprağı yemeklere lezzet katmak için de kullanılan bir bitkidir. Hemen hemen her bitki de olduğu gibi defne yaprağının da faydaları olduğu kadar yan etkileri veya zararları olabilmektedir. Özellikle hamilelik dönemindeki ve emzirme dönemindeki bayanların kullanmaması tavsiye edilir. Merkezi sinir sistemine kötü yönde etki edebilir. Ayrıca fazla koklandığında solunum yollarına zarar verebilir. Alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ama her şeyden önce çok fazla kullanılmamalıdır. Özellikle hastalığı olan veya alerjisi olan kişiler doktora danışmadan tüketilmemelidir.

Bir önceki yazımız olan Çiçek Soğanı Nasıl Dikilir başlıklı makalemizde Çiçek Soğanı, Çiçek Soğanı Bilgileri ve Çiçek Soğanı Dikimi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir