Menu

Defne Çiçeği Yetiştirme İpuçları

Defne Çiçeği Yetiştirme İpuçları

Daha çok Akdeniz ikliminde görülen defne bitkisi ortalama olarak 6 metre boylarında çalı veya ağaç şeklinde görülür. Griden yeşil renge geçen bir gövde yapısı bulunmaktadır. Yaprakları 3 – 5 cm genişliğinde 5 – 11 cm uzunluğunda görülmektedir. Kokulu yaprakları mızrak ucunu andıran dalgalı kenarlı üst bölümleri koyuya kaçan yeşil alt bölümleri, daha açık yeşil bir yapıya sahiptir. Daha çok açık sarı renkte karşımıza çıkan çiçekleri 1 cm çapında ve gruplar halinde buketlenmiş biçimde açmaktadırlar. Bu buketler defne yaprağının hemen bitişiğinde en az ikili gruplar halinde oluşurlar. Sürekli gün ışığına ihtiyaç duymayan defne çiçeği gün içerisinde alacağı 1 saatlik gün ışığını bile yeterli bulacaktır. Diğer bilinen isimleriyle Bay Tree, Apollo’s BayLeaf, Roman Laurel, Grecian Laurel, IndianBay, Laurel, Nobel Laurel, Poet’s Laurel, , Royal Laurel, SweetBay, Sweet Laurel, Wreath Laurel, Bay Laurel olarak karşınıza çıkabilmektedir. Defne çiçeğinin tek düşmanı yaprak kurdudur. Ana vatanı Asya kıtası olan Defne bitkisi, İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve ülkemiz gibi Akdeniz iklimi görülen bölgelerde bulunmaktadır. Akdeniz bitki örtüsünün en çok görünen ağaçlarından bir tanesidir. Değişik bir aromaya sahip olan geniş yeşil yaprakları et yemekleri, balık yemekleri, çorba vb yemeklerde ayrı bir aroma katmak için kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinde özellikle zeytinyağı ile konservesi yapılan mantarların içerisinde mutlaka biraz defne yaprağı konulmaktadır.

Defnenin yağı meyvelerinden ve taze yapraklarından elde edilmektedir. Toplanılan yapraklar ve meyveler kaynatılıp, ezilip ve süzülerek yağı çıkartılır. Faydası saymakla bitmeyen defne tıbbi alanlarda da kullanılmaktadır. Ülkemizde çok tercih edilmese de meyvesi hoş kokulu bir baharattır. Bunun yanı sıra defne sabunu da defnenin yağından elde edilen bir sabun türüdür. Defnenin taze meyvelerinden ve yaprakları kaynatıldıktan sonra ezilerek elde edilen yağdan yapılmaktadır. Hatay yöresinde günümüzde yapımı devam eden sabun mikrop öldüren etkisinden dolayı çok tercih edilmektedir. Defne çiçeği yetiştirme ipucları konusunda bilinmesi gereken  hamile bayanların defne kullanmaması gerektiğidir. Ayrıca ülkemizde yetişmekte olan Akdeniz Defnesi (L. nobilis) türündeki defne dışındaki türler zehirlidir.

defne-cicegi-yetistirme-ipuclariDefne Çiçeğinin Bakımı, Sulaması ve Üretimi Nasıl Yapılır? Defne genel olarak sıcak havalarda çiçeklerini açar ve soğuk aylarda çiçeklerini dökerek yeni döneme kendisini hazırlar. Sert rüzgarlardan kolayca etkilenmesi sebebiyle rüzgarlı ve esintili havalarda koruma altına alınmalıdır. Ayrıca hassas yapısı sebebiyle kış aylarının sert soğuklarında da dikkat edilmelidir. Defne çiçeği yıl içerisinde en az bir kez olmak üzere seralardan veya çiçekçilerden temin edilecek vitaminler yardımıyla beslenmelidir. Toprak olarak daha çok balçık tipi, kumlu balçık, balçıklı kum, kumlu ve killi balçık, killi balçık olup, pH değeri 6,70–7,96 arasında olmalıdır. Bu bitkinin sulaması oldukça özveri istemektedir. Defne genellikle suyun aynı saat aralığında, bol miktarda, dikildiği bölgedeki toprağın her alanına ulaşacağı, soğuk havalarda oda sıcaklığının altında olmayacak şekilde sulanmasını ister. Haziran, Temmuz sıcaklarından etkilenmemeleri için sulama miktarı bu mevsimde biraz daha arttırılmalıdır. Üretim İçin Bahar Ayları Tercih Edilmeli Defne üretimi yapacaklar için en ideal tarih Nisan ayı olacaktır. Üretme işlemi genellikle kökten çoğaltma şeklinde yapılmaktadır. Bu şekilde yapılacak üretim hem sizleri uğraştırmayacak hem de bitkinin dikildiği toprağa daha kolay adapte olmasını sağlayacaktır. Çoğaltılan bitkimizin dikildiği yerde toprağının hava almamasına dikkat edilmeli, ilk can suyu verildikten sonra anlatımımızdaki gibi sulama tekniği aynen uygulanmaya devam edilmelidir. Defnenin tohumları Eylül ayı itibariyle güney bölgelerimizde gelişim göstermekte ve Kasım ayı sonlarına kadar ağaç üstünde kalabilmektedir. Ülkemizde diğer bölgelerde tohumun olgunlaşma sürecinin başlamasıyla yaklaşık olarak 15 günlük bir zaman farkı gözükmektedir. Gelişen tohumlar koyu siyah bir renk almaktadır. Bin adet ağırlığı yaklaşık olarak 655 gram gelmektedir.

Ülkemiz şartlarında üretimi çok yeni olan defne, ilk uygulamalarda alınan sonuçlara göre 2 x 1 metrelik aralıklarla dikimi yapılan fidanların yaprak ve meyve veriminin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Avrupa’da yapılan başka bir çalışmaya göre de en yüksek yaprak verimine 1,5 x 0,7 metre dikimle elde edildiği görülmüştür. Yapılan bu çalışmalar sonucunda en uygun şekilde üretimin defnenin her iki senede bir 8 ile 10 cm arasındaki oylarından yapılan kesimler olarak anlaşılmıştır.

Defne çiçeği yetiştirme ipucları konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar

• Gelişimini tamamlamış olan koyu siyah renkteki tohumlardan üretimi yapılmalıdır.

• Çimlenme olayına geçmeden tohumları ilk olarak kabuklarından ayırmalı ve katlamaya tabi tutulmalıdır.

• Ekimler set ve yivlere sahip olan derinliğe sahip kaplara yapılmalı, kap derinlikleri en az 20 – 22 cm olmalıdır. Kap tercihi yapılırken Enso tipi olmamasına dikkat edilmelidir.

• Defne fidanlarının yastıkları güneşten etkilenmemeleri için gölgelendirilmeli ve düzenli olarak sulanmalı, diplerinde oluşacak otlanma lara engel olunmalıdır.

•Özellikle fidan üretimi için Ekim – Kasım ayları tercih edilmelidir.

• Fidan dikimleri öncesinde dikim yapılacak olan toprağa kesinlikle toprak tahlili yaptırılarak uygunluğu kontrol edilmelidir.

• Tam verim almak için 1+0 yaşlarında fidanlar tercih edilmelidir. Dikim yapılması üzerine 3 sene boyunca düzenli olarak sulama yapılmalı, toprak çapalanmalı ve otlardan arındırılmalıdır.

• Sağlıklı bir dikim için 2×1 veya 1,5 x 1 m aralıklardaki mesafeler tercih edilmelidir. Defne birçok yönden verime sahip olduğu için kar marjı yüksek, ticari alanı geniş bir bitki türüdür.

Bir önceki yazımız olan Yılbaşı Çiçeği Nasıl Bakılır Bakmadan Geçme başlıklı makalemizde yılbaşı çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler::

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir