Menu

Çuha Çiçeğine Nasıl Bakılır? Sulanması, Yeri, Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Çuha Çiçeğine Nasıl Bakılır? Sulanması, Yeri, Toprağı Nasıl Olmalıdır?

cuha-cicegiÇuha Çiçeğine Nasıl Bakılır? Sulanması, Yeri, Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Yetiştirildiği sıcaklığa göre çiçeklerinin renkleri kırmızı  ya da beyaz olabilen çuha çiçeği, yılın büyük bölümünde çiçekli, hoş bir süs bitkisidir. Aynı zamanda da yağı, çok çeşitli sebeplerle ve tedavi amaçlı kullanılabilen şifalı bitkiler içinde de bulunmaktadır.
İyi bakıldığında Ekim ayının sonu ile ilkbaharın bitimine kadar çiçeklenmekte, yaz döneminde genellikle dinlenmeye çekilmektedir.
Çuha çiçeğine nasıl bakmak gerekir?
Çuha çiçeğinin toprağı nasıl olmalıdır?
Çuha çiçeği, toprağına kurumuş ve çürümüş yapraklar atılabilir. En iyi yetiştiği toprak türü, torf ile zenginleştirilmiş topraklardır.

Çuha çiçeğinin yeri nasıl olmalıdır?
Çuha  çiçeği, çok sıcak ortamı sevmemektedir. Serin bir yerde tutulmalıdır. Özellikle yaz aylarında sonbaharda çiçeklenmesi isteniyorsa kesinlikle sıcaktan korunmalıdır. Yarı aydınlık yarı gölge bir yerde radyatör gibi sıcaklık üreticilerinden uzakta tutulmalıdır.

Çuha çiçeği nasıl sulanır?
Çuha çiçeği, toprağının kurumasından hoşlanmayan bir çiçektir. Toprağı nemli olmalıdır. Ancak kış aylarında sulama oranı yaz aylarına göre düşürülmelidir. Tüm süs  bitkilerinde olduğu gibi, çiçeğin saksı tabağına su bıraktığı durumlarda artan su derhal kurutulmalıdır.

Çuha  çiçeğinde yaprakların sararması
Çuha çiçeğinin yaprak sararması, çoğu zaman toprakla ilgilidir. Toprakta demir takviyesi yapılarak, bu durumun önüne geçilebilir.

Bir önceki yazımız olan Antoryum Çiçeğinin Özellikleri başlıklı makalemizde antoryum, Antoryum Çiçeğinin Özellikleri ve bitki hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir