Menu

Çörek otu yetiştiriciliği

Çörek otu Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilir. Dünyanın birçok ülkesinde de yetiştirilmektedir. İnce yapraklıdır. Yaklaşık 40 cm boylarındadır. Tarla bitkisi olarak bilinen çörek otu, küçük siyah tanecikler şeklindedir. Bu bitkinin tohumları ağaçların dallarında yetişir. İçeriğinde birçok vitamin ve vücuda faydalı molekül bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki modern tıpta oldukça fazla kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği taşımaktadır. İltihap oluşumunu engeller. Bitkinin yağı oldukça faydalıdır. Bitkisel çözümlerde önemlidir. Bitki zayıflama açısından çok faydalıdır. İçeriğinde yüksek oranda karbonhidrat bulunmaktadır. A, B ve C vitaminleri oldukça yüksektir. İltihap oluşumunu engelleyici özelliğe sahiptir. Yurtdışında yapılan araştırmalara göre, tıp alanında birçok hastalığın tedavisinde kullanılması gerekmektedir. Alerjik rahatsızlıklar konusunda çok faydalıdır. Bitki  nektar açısından oldukça faydalıdır. Çörek otu yağı piyasada oldukça yaygın bir şekilde  bulunmaktadır. Çörekotunun çiçeği beş yapraklıdır. Yaprakları çanak tipindedir ve yuvarlak ve uçları sivri biçimdedir. Dallanan gövde 20 ile 60 cm arasında büyür. Tüysiz bir yapıya sahiptir. Bitkinin kendine has kapsülü içinde gelişim gösterir.

Bitki için en uygun ekim zamanı, çapa bitkilerinden sonraki zamandır. Ekim öncesi toprağın en iyi şekilde hazırlanması gerekmektedir. Bitki çok kumlu toprakları sevmez. Mibze ile ekimi mümkündür. Mibzerle ekim yapılırsa, sıra mesafesinin 20 cm olması yeterli olacaktır. Kapsüller siyahlaşmaya başladığında, bitki hasat edilemelidir. Bitkinin tanelerinin dökülmemesi için öncelikle sabaahtan toplanması önemlidir. Çörek otundan verim elde etmek istersek, iyi yanmış hayvan gübresikullanabilir  ya da, orta dozda kimyasal gübreleme yapabiliriz. Tohum ekildikten 1 hafta sonra çimlenir ve 2 hafta sonra toplanmaya başlar. Bitkinin hasatı, orak,tırpan ve biçme makineleri ile yapılabilmektedir. Böylece üründen en yüksek verimi almak, makineler sayesinde oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

2 Yorum
  1. Mesut 13 Mart 2016 / Cevapla
  2. Mesut 29 Mart 2016 / Cevapla

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir