Menu

Civanperçemi Çayının Faydaları

Bitkilerin şifalı özellikleri, yüz yıllar boyunca insanların çeşitli hastalıklardan korunmalarına yardımcı olmuştur. Ilıman bölgelerde yetişmesi ile ünlü olan civanperçemi, papatyagillerden bir bitkidir. Sıcak ve güneşin bol olduğu yerlerde çok hızlı bir şekilde yayılan bu bitki, çeiştli şekillerde tüketilerek sağlığınıza destek olabilmektedir.

Civanperçemi Çayı Neye İyi Gelir?

Bu bitki, Civanperçemi çayı halinde tüketilmesi ile mide ve karaciğer sorunlarına karşı çok etkili olduğu bilinmektedir. Midede gastrit riskini azaltan bu bitki, aynı zamanda gaz oluşumunu da engellemektedir. Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları ağrıları azaltmada da etkili olan bu bitki, aynı zamanda idrar yolu sorunlarına da çok iyi gelmektedir.

Civanperçemi Çayı Nasıl Demlenir?

Civanperçemi çayı hazırlamak için bu bitkinin taze yapraklarını, kurutulmuş yapraklarını veya tohumlarını kullanabilirsiniz. Bir çay bardağı civanperçemi çayı hazırlamak için kullanılacak olan taze yaprak miktarı çeyrek bardak olmalıdır. Kuru yaprak kullanacaksanız, 2 çay kaşığı yeterli olacaktır. Tohum olarak demlemek istediğinizde ise 1 çay kaşığı yeterli olacaktır. 10 – 15 dakika demleme yeterli olacaktır. Süzerek ve dilerseniz tatlandırma yaparak tüketebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Zakkum Yapraklı Kauçuk Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde ofis çiçeği, zakkum yapraklı ve Zakkum Yapraklı Kauçuk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir