Menu

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Civanperçemi bitkisi çayını kurutulmuş veya taze olarak, tohumlarıyla veya bitki kabuğuyla hazırlayabilirsiniz. Taze taze yapraklardan civanperçemi çayı hazırlayacaksanız 1 bardak çay için 1/4 bardak civan perçemi, kurutulmuş bitki kullanmak istiyorsanız 2 çay kaşığı, tohum veya kabuk kullanarak hazırlamak istiyorsanız da 2 çay kaşığı tohum / 1 çay kaşığı kabuk kullanmanız yeterli olacaktır. Şimdi paragraf içerisinde karıştı net olarak görmek istiyorum derseniz:

1 Bardak Civanperçemi Çayı İçin Miktarlar 

  • Taze yaprak: 1 bardağın çeyreği kadar
  • Kurutulmuş: 2 çay kaşığı
  • Tohum: 2 çay kaşığı
  • Kabuk: 1 çay kaşığı

Çay suyunu kaynattıktan sonra içerisine dilediğiniz formda civanperçemi belirtilen ölçülerde atarak 5 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve ardından bekletmeden tüketin.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri

Aster ailesinde yer alan herhangi bir bitkiye karşı alerjiniz varsa (papatya, krizantem ve yakubotu) civanperçemi bitkisine de alerjiniz olması ihtimali oldukça yüksek. Ayrıca bu bitki cildinizi güneş ışınlarına karşı daha hassas bir hale getirebilir. Oldukça duyarlı bir cildiniz varsa, özellikle sıcak yaz aylarında tüketmenizi tavsiye etmeyiz. Düşük riskini arttıracağından dolayı hamile bayanların da içmesi, tüketmesi önerilmez. Yine aynı şekilde emziren bayanların da tüketmesi tavsiye edilmez. Henüz emziren bayanlar için net bir araştırma olmasa dahi bir çok bitkide olduğu gibi civanperçemi bitkisinde de tavsiyelerimiz tüketmemeniz yönünde olacaktır.

Civanperçemi Çayının Tarihi

Avrupa ve Asya kıtalarının ılıman bölgelerine özgü civanperçemi bitkisi yemeklerde ve sağlık amaçlı olarak yıllar yıllar boyu kullanılmıştır. İlk kullanım zamanı Truva Savaşına kadar dayandığı bilinmektedir. Truva Savaşında Yunan mitolojisinde yer alan yarı tanrı Aşil* (su tanrıçası Thetis ile ölümlü bir baba olan Peleus’un oğludur. İlyada ve Homeros mitolojik eserlerinde Greklerin en büyük savaşçısı olarak görülmektedir.) yaralanan askerlerinin tedavisinde civanperçemi bitkisi kullanmasını emrettiği bir takım belgelerde yer almaktadır. Bitkinin bilinen en eski kullanım alanlarından birisi olarak da diş ağrısı için yapraklarını çiğnemektir.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir