Menu

Çin Çayının Faydaları Nedir ?

Çin, uzak doğu olarak tabir ettiğimiz, efsanelerin, bir çok mitolojinin, savaşların, zaferlerin yaşandığı, farklı farklı insanlara ev sahipliği yapmış olan devasa büyüklükte bir ülke. Benim için Çinin her bir tarafı efsanelerle, mistik olaylarla dolu. İmkanım olduğunda gezip görmek isteyeceğim, yemeklerinin tadına bakabileceğim ve yerinde Çin çayı tatmak isteyeceğim bir yer. Hani dedik ya her bir yerinde efsaneler var, mistik bir yer diye (betonlaşmış, köleleşmiş yapıdan bahsetmiyorum)… İşte tüm bu olayların içerisinde belkide en küçük sayılabilecek bir şey var: Çin Çayı.

Çin çayı denildiğinde aslında tek bir çaydan bahsetmiyoruz. Farklı bitkilerin yaprakları geleneksel Çin yöntemleriyle toplanıp işleniyor ve ortaya bilinen “Çin Çayı” çıkıyor. Yaygın olan popüler bir inanışa göre milattan önce 2737 yılında Shennong (Çin İmparatoru) tarafından çevrede yer alan bitkilerin (otların) kaynar suya yanlışlıkla düşmesi sonucu keşfedilmiş. Bu tarihten sonra Çin’de ve Çin kültüründe esaslı bir yer edinen çay, pirinç, tuz, yağ, sirke, soya ve yakacak odun ile birlikte yaşamın yedi temel ihtiyacından biri olarak kabul görmüş.

Çin çayı; yeşil, beyaz, kırmızı, oolong ve fermente olarak 5 ana kategoriye ayrılır. Bu 5 ana kategoriye ek olarak bazı kaynaklar araya sıkıştırılmış bazı kokulu çayları da eklemektedir. Bütün bu çaylar Camellia sinensis bitkisinin çeşitlerinden üretilmektedir. Çin’de üretilen neredeyse bütün çaylar ülke içinde tüketilir ve ihracatı yapılmaz. Çin’de tüketilen en popüler çay herkesin bildiği üzere yeşil çaydır.

Çin Çayının Yararları Nelerdir ?

 • Antioksidandır.
 • Baş dönmesine iyi gelir.
 • İçen kişiyi rahatlatır ve huzur verir.
 • Yeşil çay sindirimi hızlandırır.
 • Baş ağrısını hafifletir.
 • İshale iyi gelir. (bunun için sirke ile karıştırılması gerekir.)
 • Damar tıkanıklığının önüne geçer.
 • Yaşlanma belirtileri azaltır. Yaşlanmayı geciktirir. Kırışıkları ortadan kaldırır.
 • Böbreklerin en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
 • Bir takım kanser türlerine karşı koruma sağlar.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kötü kolesterolün önüne geçer.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kasları rahatlatır.
 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.

Çin Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Çin çayının sadece tek bir tane olmadığını, farklı bitkilerden hazırlanan çayların genel adı olduğunu belirtmiştik. Bunların arasında en popüler olanı & bilineni yeşil çaydır. Sizin de bildiğiniz üzere sadece Çin’de değil neredeyse bütün dünyada bilinir ve tüketilir. Yeşil çay hazırlamak için 2-3 bardaklık kaynamış suyun içerisine bir avuç yeşil çay yaprağı atıp 2-3 dakika demlenmesini beklemeniz yeterlidir. Kaynamış su yeşil çay yaprakları içerisindeki tanenlerin hemen salınmasına neden olduğu için uzun süre bekletilme sonucu tadının acımasına sebep olur.

Çin Çayının Sağlığa Faydaları Nedir ?

cin-cayi-yesil-cayGenellikle bitkiler bilimsel araştırmalara konu olmaz fakat yeşil çay son 20 yılda yüzlerce farklı araştırmaya konu olmuştur. Çin çayı cilt sağlığını korumaktan, kansere, sindirim sistemi problemlerine, kolesterole, damar tıkanıklığına, kalp sağlığına, yaşlanmaya, ishale, beyne kadar bir çok alanda fayda sağlamakta olup uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Hani durup bi’ düşündüğünüzde doğal yaprakların ne kadar yararlı olabileceğini anlarsınız. Doğadan gelen her zaman (istisnai durumlar hariç) faydalıdır. Doğadan insana zarar gelmez.

İçerisinde yaklaşık olarak 300 farklı kimyasal barındıran yeşil çay (Çin çayı) iyi bir idrar sökücü olarak karşımıza çıkmaktadır. Antioksidan özelliği sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar ve kasları gevşetir. Rahatlatır, huzur verir. Cilt lekeleri, kırışıklık gibi yaşlanma sürecinin fiziksel etkilerini yavaşlatmaktadır. Yani genç kalmak, geç yaşlanmak için Çin çayını tercih edebilirsiniz. Ayrıca Çin çayının bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilinmektedir. Kişiyi grip, nezle gibi mikrop yoluyla bulaşan hastalıklardan korur ve böbreklerin daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Bazı klinik araştırmalar sonucu tansiyonu düşürdüğüne yönelik tespitler ortaya çıkartılmıştır.

Çin Çayının Yan Etkileri Nedir ?

Çin çayı ve türleri (başta yeşil çay olmak üzere diğer bitki çayları) genellikle güvenli olarak kabul edilmektedir. Doğadan, doğal olarak geldiği için normal bir birey için güvenlidir. Tabii günümüzde durum bu şekilde değil. Çay satın alırken son kullanma tarihine mutlaka bakmalı, taze yeşil çay satın alacaksanız da yapraklarının kuruyup kurumadığını kontrol etmelisiniz. Yeşil çay yapraklarını aktar dükkanından satın aldıysanız yabancı maddelere karşı kontrol edin. Varsa temizleyin. Yaprakları kaynar suya atmadan önce soğuk suyun altında 5-10 saniye yıkamanızı tavsiye ederiz.

Çin çaylarında kafein yer alır. Tükettiğiniz çay miktarını bilirseniz kafein miktarını dengede tutabilirsiniz. Hazırladığınız çayın en az kafein içerir şekilde olmasını istiyorsanız çay yaprakları kaynar suyun içerisinde 1 dakikadan fazla bekletmeyin. Bazı araştırmalar Çin çayının (yeşil çay) demir eksikliğine sebep olduğunu gösterir. Demir eksikliği bulunan kişilerin Çin çayı tüketmesi tavsiye edilmez. Ayrıca antibiyotik alıyorsanız sizde çarpıntıya ve baş ağrısına sebep olacaktır. Kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Telgraf Bitkisi Hakkında Genel Bilgi başlıklı makalemizde Telgraf Bitkisi, Telgraf Bitkisi bakımı ve Telgraf çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir