Menu

Çimler Peyzaj İçin Kullanılır Mı?

Çimler Peyzaj İçin Kullanılır Mı?

çimlerin-peyazj-için-kullanımı-uygunmudurÇimlerin Peyzajda Kullanımı

Park ve bahçelerde, peyzaj tasarımının olmazsa olması çimlerdir. Çimlendirilmemiş bir alana ne kadar güzel çiçekler ekilirse ekilsin alan göze hitap etmeyecektir. Bunun için park ve bahçelerde öncelikle çimlendirme yapılmaktadır. Sağlıklı bir çimlendirme için en önemli nokta alana özgü çim seçimi olmaktadır. Her alanda kullanılan çim türü farklı olmaktadır. Yoğun bir çimlendirme için fazla kardeşlenen çimler tercih edilir. Bu küçük farklılıkların değerlendirilmesi ile tek düze peyzaj alanları yerine dekoratif ve estetik alanlar meydana getirilir. Özellikle peyzajda kullanılan büyük taşların kenarları çok kardeşlenen yoğun çim oluşturan türler tercih edilmektedir. Böylece daha hoş bir görüntü elde edilir

Çimlendirme Nasıl Yapılır?

Çimlendirme için öncelikle toprağın havalandırılması gerekmektedir. Bunun için toprak makinalar ile ya da elle bellenerek kabartılır. Bunun ardından bir tesviye işlemi yapılır. Daha sonraçim tohumları homojen olarak toprağa serpilir. Çimlerin toprağa homojen dağıtılması çimlendirme açısından önemlidir. Aksi halde yarı çimlenmiş yarı çimlenmemiş alanlar oluşabilir. Daha sonra çimlerin üstü ince bir toprak tabakası ile kapatılır. Bunun yapılması zorunlu değildir. Bu işlemden sonra çimlerin toprağa temasının sağlanması için hafifçe bastırılması gerekir. Her bitkide olduğu gibi çim yetiştiriciliğinde de son olarak çimlere bolca can suyu verilir. Can suyu spreyleme şeklinde verilmelidir. Aksi halde toprakta gömülü çimler yerinden çıkarılır. Birkaç gün içinde çimlenme başlar. Ancak çimlenme için alanın güneş alması gereklidir. Gölge alanlarda çimlendirme  zor olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Biber Nasıl Yetiştirilir? başlıklı makalemizde biber, Biber Nasıl Yetiştirilir? ve biber ne zaman dikilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir