Menu

Çim Nasıl Ekilir?

Bahçeye sahip olan herkes yeşil, güzel ve bakımlı çimlere sahip olabilmek ister. Tıpkı bir ev düşünün bütün eşyaları yerleştirilmiş ama Perdesi, halısı yok bir şeyler eksiktir değil mi işte çim‘de tıpkı böyledir.

Öncelikle topraktan başlayalım. Kullanım amacı, toprak, hava, iklim ve sulama şartlarımıza en uygun tohumu seçmeliyiz. Doğru zamanlamayla ekilmeli ve her şey kuralına göre olmalıdır. Çünkü çim yerleşinceye kadar çok hassas olur bu yüzdende oldukça fazla dikkat ve bakım ister. Çim ekimi tohumların rüzgâr olmayan bir havada ortalama olarak metrekareye 40-50 gramdan hesaplanacak şekilde serpilir. Tohumun eşit dağılması da çok önemlidir bu yüzden çimleri ekeceğimiz bahçeye ipler gererek belli başlı bölümlere ayırmalıyız. Ekim işlemi bitirildikten sonra ise çok fazla olmayacak şekilde bahçe hafif bir şekilde tırmıklanmalı böylelikle tohumların gömülmesi sağlanmalıdır. Tohumların ekili olduğu alan her gün mutlaka düzenli olarak sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 kez yağmurlama şeklinde sulanmalıdır. Tohumlar ekim, toprak, sulama ve hava şartlarına göre 3 ila 10 gün arasında filizlenmeye başlar.

Yeni çıkan çimlerin üzerinden genellikle basılmaları için silindir geçirirler ancak bu yarardan çok zarar sağlamaktadır. Filizlenen çimler 8-10 cm oldukları zaman keskin bıçaklı bir makine yardımı ile boyunun yarısına kadar mutlaka kesilmelidir. Daha sonra çıkanlar ise biraz daha kısa tutulmalıdır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da çimlerin kesinlikle çok kısa kesilmemesidir.

Ortalama bir ay kadar toprak sürekli nemli kalacak şekilde sulama yapılmalıdır.  Sulama yaparken de yeni çıkmaya başlayan çimlere basıp ezmemek için tahtadan uzunca bir kalas ayarlanır. Çimlerin üzerine uzatılarak o kalas yardımıyla çimlere basmadan sulama yapılmış olur. Çim ekimi gibi sulaması ve gübreleme kısmı da oldukça önemlidir kısaca açıklayalım. Çimler mutlaka sadece bol su olan alanlara ekilmelidir. Yazın sürekli olarak diğer mevsimlerde ise gerekli durumlarda sulama yapılmalıdır. Alan mesafesi büyük olan yerlere sulama sistemleri kurulmalı küçük yerlere ise tohumların uçlarına takılan püskürtücüler yardımı ile sulama yapılmalı.

Tabii ki sürekli sulama yapmakta bazen fayda yerine zarar sağlayabilir. Sulama yapmak için mutlaka toprağın 2-3 cm kurumuş olması gereklidir. Bu yüzden çok sulama yapalım hemen büyüsün şeklindeki düşüncelerle aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Çim alanları çokça sulandığı için toprak organik maddelerini çabucak kaybeder. Sağlıklı çimler yetiştirebilmek için yılda en az birkaç kez besin takviyesinde bulunulmasında fayda vardır. Çim gübreleri organik veya suni olabilir anca mutlaka çimler için hazırlanmış olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kasım Ayında Bahçede ve Tarlada Neler Yapılır? başlıklı makalemizde Kasım Ayında Bahçede ve Kasım Ayında Neler Dikilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir