Menu

Çim Bakımı Nasıl Yapılıyor

Çim Bakımı Nasıl Yapılıyor?

cim-bakimi

Bahçelerde genellikle tercih ettiğimiz çimlerin yemyeşil halleri insanı mest etmektedir. Bahçelerin yeşil örtüsü çimlerin ekimi ve bakımı oldukça basittir. Çim alanlarında ilk biçim çok önemli olduğu için, kökler tam olarak gelişmediğinden ilk biçimden önce ve sonra alanı mutlaka silindirle düzeltiniz. Kullanacağınız çim biçme makası ya da çim biçme makinesinin bıçaklarını keskinleştiriniz. İlk biçimde çimleri 6 cm’ye indiriniz. Bir sonraki biçimde ise çim yüksekliğini 3 ile 4 cm’ye indiriniz. Doğru ve ya sürekli sulama, sürgünlerinin sık olması, ekilen çimlerin köklerinin büyümesi, fotosentez yapabilmeleri ve hastalıklara dayanıklı olmaları açısından çok önem taşır. Bu işlemi ihmal etmemeye dikkat ediniz.

cim-bakimi-nasil-yapilmalidir

Çimlerin nemli olmaması da önemli detayların başında gelmektedir. Çim Bakımı Nasıl Yapılıyor gelin inceleyelim. Çim nasıl biçilmeli? Çimler yağışlı zamanlarda hızlı büyüyorlar. Yağışlı dönemlerde, çimleri haftada iki defa biçiniz. Kurak zamanlarda 2 haftada bir defa biçilmelidir. Çimler her boyda biçilmez özellikle 5 cm geldiği zaman kesilirse daha güzel görselliklere ulaşacaktır. Çimlerin biçmesini sağlayan makinesinin bıçağını çimin boyuna göre uygun yüksekliğe getiriniz. Genellikle 2.5 cm uygun olmaktadır.

cim-bakimi-nasil-yapiliyordur

Çim biçmeden önce tırmık yardımıyla kurumuş yaprakları temizleyiniz. Bu şekilde, çimler daha fazla hava alıp, daha sağlıklı büyüme sağlayacaktır. Çimleri biçtikten sonra sulayınız. Islak çimleri biçmeye çalışmak zor olur. Özellikle elektrikli çim biçme makineleriyle ıslak çimi biçmek tehlikeli olabiliyor. Hava durumuna göre, çimlerin uzama süresi değişkenlik gösterebilir. Örneğin; yağışlı zamanlarda çimler daha çabuk uzayacaktır. Çabuk uzadığı dönemde çimleri haftada iki kere biçiniz. Sıcak ve ya kuru havalarda çimler daha yavaş uzama sağlar. Bu dönemde çimleri haftada ya da 15 günde bir biçiniz.

cim-bakimi-nasil-yapiliyor-

Çimleri beş cm uzayınca biçmeniz de bir sıkıntı bulunmuyor. Çimleri biçmeden önce, biçeceğiniz alanın kuru olup, olmadığına dikkat ediniz. Islak çim kalıntıları ve toprak makinenin içine zarar vermektedir. Günümüzde sıklıkla sorulan Çim Bakımı Nasıl Yapılıyor sorusunun yanıtını sizlere en makul yöntemlerle atardık. Çim nasıl sulanmalı? Çimlerin sulanma vakitleri oldukça önemlidir. Sulama için sabah erken vakitleri ya da akşam vakitlerini seçmeniz gerekmektedir.

cim-bakimi-nasil-yapiliyor

Öğlen vakitlerinde sulama yaparsanız çimlerde su kabarcıkları oluşur ve bu kabarcıklara temas eden güneş ışınları çimlerin zarar görmesine sebep oluyor. Akşam vakitleri en ideal zamanıdır. Sulama işleminin aksam yapılması çimler için daha iyi olacaktır. Ağır topraklı bahçelerde daha az sulama yapılması gerekir. Çim Bakımı Nasıl Yapılıyor yazımızda sizlere yardımcı olabilecek konulara değindik umarız işinize yarar.

Bir önceki yazımız olan Aşkın Gücü Hangi Çiçek Anlatır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir