Menu

Çilek Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir

Çilek Nasıl Yetiştirilir Ve Faydaları Nelerdir

 

Çilek-Nasıl-Yetiştirilir-Faydaları-Nelerdir

 

Gülgiller familyasına mensup olan çilek, ülkemizde en çok tüketilen ve sevilen meyvelerden biridir. Çilek, lezzetli olmasının yanında oldukça da yararlı bir besindir. C vitamini bakımından oldukça zengin olmasının yanı sıra birçok hastalık için yararlıdır. Ülkemizde birçok bölgede çilek yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Çilek ne zaman dikilir sorusuna ise tam olarak bir cevap vermek mümkün değildir. Verimine göre farklı zamanlarda ekim yapmak mümkündür. Yaz mevsiminde ekilecek olan çilekler için frigo gideler kullanılır. Frigo fideler, fidelenmesinin ardından aralık ve de ocak ayları içerisinde sökülme işlemiyle temizlenir. Daha sonra ilaçlama yapılır ve soğuk hava depolarında bekletilir. Ekilmiş olan fideler 15 ya da 20 günlük bir süreç içinde 3 kere yağmurlama tekniği ile sulanır. Bu işlem uygulanmazsa yılın en sıcak geçen günlerinde fideler tutunamayabilir. Kış aylarındaki dikimlere göre yazın daha çok verim alınır.

Çilek her mevsim yetiştirilebilen bir meyvedir. Ancak yazın temmuz ayının son haftası çilek dikimi için uygundur. Kış aylarında ise ekim ya da kasım aylarında dikilebilir. Mevsimsel değişiklikler sebebiyle aralık ayına da sarkabilir. Ilık bir iklime sahip olan bölgelerde, çilek fide kökleri şeklindedir. Fideler dikildikten sonra bol su ile sulanır. Fide ekimleri bölgelere göre farklılık gösterir. Çilek meyvesi, sanayiye elverişli olmasının yanı sıra taze bir şekilde tüketilebilen harika kokuya sahip ve lezzetli bir meyvedir. İçeriğindeki sayısız mineraller insan sağlığına oldukça yararlıdır.

Çilek taze olarak tüketilmesinin yanında çeşitli hamur işlerinde, marmelatlar da, reçellerde, kompostolarda, dondurmalarda kullanılabilir. Çilek çok fazla tüketilen bir meyve olduğu için derin dondurucu yöntemiyle uzun bir süre saklanabilir. Beslenmenin yanı sıra tıbbi ilaç yapımı ve kozmetikte de kullanılan bir besindir. Çilek, çok farklı ekolojik şartlara sahip yerlerde de yetişebilen bir meyve türüdür. Bu açıdan birçok ülke için de ekonomik bir öneme sahiptir.

Bir önceki yazımız olan Zencefil Ne Zaman Dikilir Nasıl Yetiştirilir Faydaları Nelerdir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir