Menu

Çiğdem

Çiğdem

Etiketler:Çiğdem, Çiğdem Çiçeği, Çiğdem Bakımı, Çiğdem Yetiştirme, Çiğdem Büyütme

Çiğdem bitkileri tıpkı laleler gibi çok yıllık ve süsengiller familyasındandır. Aynı laleler gibi çiğdem bitkileri de yumru köke sahiptirler. Çiçek açma mevsimleri türlerine göre değişir ancak genellikle bahar aylarında açarlar. Çiğdem bitkisinin yumru kök kısmı yenilebildiği gibi burada dikkat edilmesi gereken ise çiğdem türlerinin zehirli olduğudur. Çiğdem bitkilerinin zehirsiz olan türü yoktur. Yani bitki tüketilirken dikkat edilmelidir. Bu yüzden kendi kafanıza göre gelişi güzel kullanmamalısınız.

Mavi-renkte-çiğdem-bakım
Çiğdem bitkisinin yararları

Çiğdem bitkisi iyi bir idrar söktürücüdür, idrar tutukluğunu giderici özelliği vardır.

Kabızlık tedavisinde kullanılır.

İç organ ağrılarını geçirici özelliğe sahiptir.

Balgam söktürücü olarak kullanılabilir.

Ancak bitkinin yararlarını saydıktan sonra yine kendi kararınız ile bu bitkiyi kullanmamalısınız. Bilinçsiz kullanımında zehirli olan çiğdem bitkisini bir uzman yardımı ile tüketebilirsiniz.

Çiğdem bitkisi

Çiğdem bitkilerinin anayurdu Alpler olarak bilinir. Ancak Alpler dışında Akdeniz ve Güney Avruğa bölgelerinde de yaygın olarak çiğdeme rastlanır. Ülkemizde Safranbolu bölgesinde ‘’Safran’’ adı ile üretimi yapılmaktadır. Çiğdem bitkileri güneş almayı seven sıcak iklim bitkilerindendir. Çiğdem bitkilerinin diğer özelliği ise geceleri kapanan çiçeklerden olmalarıdır. Yani taç yaprakları gece vakti içeri kapanır, güneş almaya başladığında ise tekrar açılır.

Bol güneş alan her yerde verimli bir şekilde çiçek açabilirler. Ayrıca çiğdem bitkilerini diktikten sonra özel bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Hemen hemen her toprak çeşidinde büyüyebilirler. Ancak bitkiden yüksek verim almak istiyorsanız bol humuslu, kalkerli ve gevşek killi toprak kullanmalı ve toprağı sürekli olarak nemli tutmalısınız.

Çiğdem bitkisinin evde yetiştirilmesi

Çiğdem bitkileri küçük boyutlu süs bitkileri olduğu için evde yetiştirilmesi oldukça yaygındır. Çiğdem bitkisi koyacağınız saksınız 8’er cm derinlik ve genişliğe sahip olmalıdır. Her bir saksıya tek bir çiğdem dikmenize gerek yoktur, bir saksıya 3 ya da 4 adet çiğdem dikebilirsiniz. Bu sayede çiçekler sık olacak ve daha güzel bir görüntü verecektir. Çiçeği diktiğiniz toprağın yarısı torf ve perlit karışımı içermeli, diğer yarısı ise kumdan oluşmalıdır. Çiğdem ekimi yapmak için en uygun zaman ise Ekim ve Aralık ayları arasıdır.

Çiçeklerin dikimi için özel bir unsur bulunmuyor. Toprak ayarlamasını yaptıktan sonra sıradan bir bitki gibi saksıya ekebilirsiniz. Ancak çiçekleri ektikten sonraki iki ay içerisinde ortamdaki ortalama sıcaklık 17 dereceyi geçmemelidir. Yani bitkiler ilk iki ay soğukta beklemelidir. Bu döneme soğuklanma dönemi adı verilir ve bitkinin çiçeklenmeye başladığı dönemlerdir. Çiğdem bitkisi çiçek açtıktan sonra ise güneş alan bir ortama geçirebilirsiniz.

Çiğdem Resimleri

Bir önceki yazımız olan Kasımpatı başlıklı makalemizde Kasımpatı, Kasımpatı Bakımı ve Kasımpatı Çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir