Menu

Çiçeklerin Dünyası

Çiçeklerin Dünyası

çiçeklerin-dünyasıGörsel anlamda dünyamıza renk ve neşe katan çiçekler hepimizi etkileyen bitkilerdir. Evlerimizde, iş yerlerimizde ve bahçelerimizde inanılmaz güzellikleri ile doğanın parçası olarak yer alan bu harika canlılar neredeyse vazgeçilmezlerimiz arasında yer alır.

Her çiçeğin farklı özellikleri, yetişecekleri ortam ve akımları farklılık gösterir. Bu nedenlerden dolayı herkes çiçek yetiştiremez ya da zorlanı. Bu yazımızda da sizlere çiçek bakımı ile ilgili bazı önemli bilgiler vermek istiyoruz. Özellikler evlerimizde ve ofislerimizde bulundurduğumuz bitkilere salon bitkileri adını veririz. Bu bitkilerin genel olarak bakımları bazen özen ister. Bu yüzden yazımızı okuduğunuzda sizlerde artık evinizde daha iyi çiçek bakımı yapabilirsiniz.
Salon bitkilerinin bulunduğu ortamlar dikkat gerektiren bir konudur. Isı, ışık ve nem dengeleri çiçeklerin yetişme ortamları açısından önemli faktörlerdir. Bu nedenle doğru şekilde ayarlayacağınız bir ortamda çiçeklerinizin neşesi yerine gelecek, daha bakımlı ve güzel görüneceklerdir.

Özellikle salon bitkileri direk güneş ışığını pek sevmezler. Bu neden ile kış aylarında hafif güneş alan yerler tercih edilse de, yaz aylarında daha az gün ışığı alan bölgeler tercih edilmeli mümkünse evinizin kuzey bölgesine çiçeklerinizi koymalısınız.

Bitkiler için en önemli faktörlerden birisi de doğru ve sabit bir ısının olmasıdır. Sürekli olarak ısı değişimi olan kapı ve pencere önü gibi alanlarda çiçekleriniz pek barınamaz. Bu neden ile bulundukları yerde ki ısının çok değişim göstermeyeceği yerler olması önemlidir.

Özellikle ince yapraklı ve narin bitkilerimizin nem ihtiyacı oldukça yüksektir. Bu tip bitkilerinizi mutfak ve banyo gibi nem olan alanlara veya bu alanlara yakın yerlere koyabilirsiniz. Bunun haricinde kalın yapraklı çiçekleriniz ise nispeten daha dayanımlı olduğundan salonlarınız daha ideal ortamlar olacaktır.

Bitkilerinizin günlük bakımında ise dikkat etmeniz gereken unsurlar şunlardır. Sulama; bu konu bitkinizin cinsine ve özelliğine ve ihtiyacına göre değişmektedir. Çiçeğinizin su ihtiyacını öğrenmek için biraz araştırma yapabilirsiniz. Ayrıca sıvı ya da granül halde alabileceğiniz bitki besin takviyelerini düzenli olarak vermeli, yaprakları ince olan çiçeklerinizi daha sık kalın olanları ise en az ayda bir kez nemlendirmelisiniz. Böceklenme ve mantar gibi sorunlara karşı ilaçlarınızı evde bulundurmanızı da öneririz. Ayrıca büyüme eğilimde olan bitkilerinizin bahar aylarında daha geniş bir saksıya alınarak topraklarının da havalandırılarak ilave yapılması onların hoşuna gidecek bir bakım olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Benjamin Bitkisinin Bakımı Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde benjamin bitkisi, Benjamin Bitkisinin Bakımı ve benjaminin bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir