Menu

Çiçekler İçin Hava Nasıl Nemlendirilir

Çiçekler İçin Hava Nasıl Nemlendirilir?

cicekler-icin-hava-nasil-nemlendirilir

Genellikle pek çoğumuz Çiçekler İçin Hava Nasıl Nemlendirilir bilmiyoruz. Her bitkinin farklı bir şekilde nemlendirilme teknikleri vardır gelin bu teknikleri beraber inceleyelim. Evde bakılan nem seven bitkiler için havanın nemlendirilmesi gerekmektedir. Nemi seven çiçekler için hava nasıl nemlendirilir? Evlerimizde yetiştirmekte olduğumuz çiçeklerin bir kısmı tropikal (barış çiçeği) ile bir kısmı da sis ormanı Afrika kökenli bir bitkidir. Bu çiçekler nem sevdikleri için bulundukları yerde havanın nemli olması gerekiyor. Böylelikle sağlıklı gelişim gösterirler. Nemli ortam seven çiçekler yer değişikliği şoku yaşıyorlar. Bu nedenle bulundukları yer nemli tutulmalı ve yerleri değiştirilmesi olumlu bir davranış olmaz.

cicekler-icin-hava-nasil-nemlendirilir-

Seralarda, yoğun nemli ortamlarda bakılıp buradan evlere götürülen çiçekler yeni yerlerine alışmakta zorluk çekerler. Bu çiçekler özelliklede kış mevsiminde sıcak hava sebebiyle bozulmalar oluşabilir. Bunun sebebi kuru havadan ziyade esintisizliğin olmasıdır. Bu bitkilerin yeni ortamlarına kolay adapte olabilmeleri için alındıkları zaman önem taşır. Eve süs bitkisi alacaksanız ya ilkbahar ortasında ya da sonbahar başında almanızda fayda var. Aldıktan sonra bir ay boyunca esintili bir ortam sağlayınız. Ilık esintiler sayesinde bitkiler yeni yerlerine kolayca adapte olacaklardır.

cicekler-icin-hava-nasil-nemlendirilmelidir

Hangi Şartlarda Hava Nemlendirilmelidir? Türkiye’de havası kuru şehir sayısı çok az olduğunu her birimiz biliyoruz. Özellikle de Karadeniz kıyı şeridi ve İstanbul’daki nemlilik oranı yeterli düzeydedir. Akdeniz kıyıları da yeterli sayılabiliriz. Muzun kolayca yetişebildiği yerlerde hava nemliliği yeterli olur. Ankara ilimiz gibi daha karasal iklimin gözlemlendiği yerlerde de havalar çok daha kuru sayılmamaktadır. Ancak bu saydığımız bölgelerden bazıları daha nemliyken bazıları daha az nemli olabilir.

cicekler-icin-hava-nasil-nemlendirilmeli

Nem seven bir çiçek yetiştiriyorsanız ortamda esinti de oluşturmak koşuluyla nemli hava sağlamanızda fayda vardır. Esintiye Dikkat Ediniz! Esinti bir bitki için oldukça önemlidir. Kışın hava soğuk olsa dahi, gün içinde pencereler sık sık açılarak ev havalandırılmasında fayda vardır. Yaz aylarında da günde en az 20 dakika vantilatör kullanılarak esinti sağlayınız. Nemliliğin yanı sıra esinti kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.

cicekler-icin-hava-nasil-nemlendirilmeli-

Evde Hava Nasıl Nemlendirilmeli? Eğer ki, uygun büyüklükte bir eviniz varsa dekoratif su fıskiyeleri en iyi yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Boyu ise bir metre kadar olan fıskiyeleri evde yeterli nemliliği sağlamaya yetecektir. Fıskiyenizin hemen yanına ise; antoryum, aşk merdiveni, guzmanya ve ya orkide gibi çiçekler koyulabilir. Çiçekler İçin Hava Nasıl Nemlendirilir yazımızda gerekli tüm bilgileri sizlere aktardık artık sizlerde çiçeklerinizin havasını nemlendire bileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Sevgi Bahçesi başlıklı makalemizde Sevgi Bahçesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yapmak istermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir